Türkiye'nin en iyi haber sitesi

5 yılda 1 milyon meyve ağacı

Bursa'da ormanda aç kalan bir ayının kent merkezine inmesi uzmanları harekete geçirdi. Ayılar aç kalmasın diye ormanlara 5 yılda 1 milyon meyve ağacı dikilecek

Giriş Tarihi: 21.6.2013
Bursa'da ayı seferberliği başladı. aç kaldıkları için şehir merkezine inen ayılar için düğmeye basan Bursa Orman Bölge Müdürlüğü, ormanda ayıların aç kalmaması için bölgeyi meyve ağaçlarıyla kuşatacak. 'Yabanıl Meyveli Orman Ağaçları Eylem Planı' adıyla başlatılan uygulama kapsamında Bursa, Balıkesir ve Yalova ormanlarına sadece bu yıl 237 bin 890 meyve fidanı dikecek. Proje kapsamında 5 yıl içinde de 1 milyon ağacın dikilmesi öngörülüyor.

5 YILDA 1 MİLYON AĞAÇ

Her yıl 200 bin olmak üzere 5 yılda toplam 1 milyon yabanıl meyve fidanını dikmeyi hedeflediklerini ancak Gezi Parkı olayları sonrasında sadece bu yıl 250 bin yabanıl meyve fidanının dikimi planladıklarını söyleyen Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal, "Fidanlar meyve vermeye başladığında ayılar kent merkezlerine inmeyecek" diye konuştu.

ÇÖPLERİ KARIŞTIRIYORDU
Merkez Yıldırım ilçesinde geçtiğimiz hafta Pazar günü ormanlık alanda aç kalan ayı, gece saatlerinde Kaplıkaya Cazibe Merkezi'ne indi. Kaplıkaya Mahallesi'nde çöp kutularını karıştıran ayı, daha sonra Kaplıkaya Deresi'ni aşarak ormanlık alanda gözden kayboldu. Yaşanan bu olay çevre sakinlerinde büyük korkuya neden oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5 yılda 1 milyon meyve ağacı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN