Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağlıkta seferberlik devri

Giriş Tarihi: 21.6.2013

Bursa'da süren 17 sağlık yatırımının proje tutarının 715 milyon lirayı bulduğunu belirten Vali Harput, açılacak kamu hastaneleriyle kentin dünyanın sağlık üslerinden biri olacağını söyledi

Bursa Valisi Şahabettin Harput, kentte yapılacak olan sağlık yatırımlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Çekirge Devlet, Çocuk Hastanesi ve Zübeyde Hanım Doğumevi'nin tek kampusta birleşeceğini belirten Harput, Yüksek İhtisas Hastanesi'nin yıkılarak yerine 200 yataklı Yıldırım Devlet Hastanesi kurulduğunu ve Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi yanındaki 14 bin metrekarelik alana da Kalp Hastanesi inşa edildiğini söyledi. Devam eden 17 sağlık yatırımının proje tutarının 715 milyon lirayı bulduğunu belirten Harput, 3 yıl içinde açılacak kamu hastaneleri ile Bursa'nın dünyanın en önemli sağlık üslerinden biri haline geleceğini ifade etti.

YABANCI HASTA ARTTI

Bursa'daki hastane sayısının 42'ye ulaştığını ifade eden Harput "Kentimizdeki sağlık kuruluşlarının yatak kapasitesi 7 bine yaklaştı. İnşaat ve proje çalışmaları devam eden 3 bin 700 yatak kapasiteli hastanelerimizle Bursa'nın sağlıkta yatak kapasitesi 10 bini geçecek. Tüm bunların yanı sıra Bursa'nın sağlık personeli sayısı 20 bine yaklaştı Bu tablo, vatandaşımızın sağlık hizmetine ulaşımını kolaylaştırdığı gibi şehrimizin medikal turizmdeki hedeflerini de destekliyor" dedi. Son dönemde Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri olmak üzere özel hastanelerden hizmet alan yabancı hasta sayısında ciddi bir artış olduğunu dile getiren Harput, "Sağlık alanında yapılan yatırımlarla eş zamanlı devam eden termal ve 3'üncü yaş sağlık turizmi yatırımlarımız da tamamlandığında Bursa dünyanın en önemli sağlık üssü haline gelecek. Yakın zamanda tamamlayacağımız bu güçlü altyapı ile birlikte Bursa ekonomisine katma değer sağlayacağız" diye konuştu.

10 BİN YATAK HEDEFİ

Bursa'da devlet eliyle projelendirilen sağlık yatırımları için bu yıl 35 milyon TL ödenek ayrıldığını hatırlatan Vali Harput, şunları söyledi: "Proje tutarı 15 milyon TL olan 100 yataklı Mudanya Hastanesi, proje tutarı 6 milyon TL olan 25 yataklı Keles Devlet Hastanesi ile proje maliyeti 6.5 milyon TL olan İnegöl Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi bu yıl içinde hizmete açılacak. Yine proje tutarı 20 milyon TL olan 200 yataklı Dörtçelik Ruh Sağlığı, proje tutarı 64 milyon TL olan 300 yataklı İnegöl, 42 milyon TL'lik Mustafakemalpaşa, proje tutarı 23 milyon TL olan 150 yataklı Karacabey Devlet Hastanemiz ise 2014 yılında faaliyete geçecek. 150 yataklı Gemlik, 75 yataklı Yenişehir, 75 yataklı Orhangazi, 60 yataklı İznik, 250 yataklı Nilüfer Devlet Hastanesi ile 50 Ünitelik Nilüfer Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ise en geç 2015'te vatandaşımıza hizmet vermeye başlayacak. Bin 360 yataklı Bursa Entegre Sağlık Kampusu'nun inşa edileceği yer konusunda çalışmalar sürüyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlıkta seferberlik devri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN