Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaz tatilini onlara zehir etmeyin!

Uzmanlar, zorlu sınavlar ve karne kaygısını geride bırakan öğrenci ailelerini uyardı: Tatilin çocuklar için oyun oynama ve dinlenme dönemi olduğunu sakın unutmayın

Giriş Tarihi: 21.6.2013
Koca bir eğitim yılı geride kaldı. Zorlu sınavlar ve karne kaygısı sonrasında öğrenci ve velileri şimdi de 'yazın ne yapmalı' sorusu meşgul ediyor. Bir çok aile çocuklarını okulda aldıkları eğitime takviye olsun diye 'yaz okullarına' gönderme planları yaparken uzmanlardan yaz tüyoları geldi. Liseye, üniversiteye yerleşmek için çeşitli sınavların yarattığı gerginliklere katlanmak zorunda kalan öğrencilerin, sınavın yanında bir de karne stresi ile karşı karşıya kaldığını söyleyen Pedagog Süheyla Kırlı, belli düzeyde stresin bedenen ve zihnen daha ileriye götürmeye ya da başka bir deyişle motive etmeye yaradığını belirterek, uyarılarını şöyle sıraladı:

STRESİ DOĞRU YÖNETİN
"Aşırı sınav kaygısı ve stres başarıyı olumsuz yönde etkiler, budan dolayı beyinde öğrenmeyi gerçekleştiren mekanizme yavaşlar, dolayısıyla öğrenme de yavaşlar. Ne yazık ki ülkemizde gerek orta öğrenimde gerekse lise düzeyinde aşılması gereken zorlu sınavlar, alınması gereken yüksek puanlar vardır. Bunun yanı sıra ailenin sınava yüklediği anlam, doğal olarak sınava girecek çocuğa yansıyacaktır. Aile bireyleri sınava hazırlık döneminde birinci dereceden stresi yükselten faktör olarak karşımıza çıkar. Aile sınava girecek olan bireyin potansiyelini doğru değerlendirip buna uygun hedefler koyarsa bu durum çocuğa olumlu yansıyacak ve stres seviyesinin düşmesine yardımcı olacaktır."

ONLARI ZORLAMAYIN
"Çocuk ve ailenin gönülden tercihleri sonucu katılınmış olan bir yaz okulunun çocuğun bireyselleşmesi, bilişsel ve fiziksel anlamda gelişmesi, çevre ilişkilerini çeşitlendirmesi açısından yararlı olması mümkündür. Ancak aile çeşitli sebeplere bağlı olabilecek kendi tercihi ile çocuğunu zorlamamalı ya da bu isteği engellememelidir. Bu arada tatilinin çocuklar için öncelikle oyun oynama ve dinleme dönemi olduğu unutulmamalı ve bu dönem bilgi eksikliklerinin giderilmesi için kazanılmış bir zaman olarak düşünülmemelidir."

İŞBİRLİĞİ YAPIN
"Karne döneminde aileler kötü sonucu yeniden yaşamamak için bu sonucu oluşturabilecek nedenleri birlikte gözden geçirmeli ve çözümler aramalıdırlar. Anne ve babasının sevgisinden emin olan çocuk ve ergenler karne üzüntüsünü kısa sürede atlatabilir ve başarılı olmak adına işbirliği yapmak için çaba göstermeye başlar."

'ÇOCUĞUNUZU BAŞKASIYLA KIYASLAMAYIN'
"Karnesi kötü olan çocuğu diğer çocuklarla asla kıyaslamayın. Kötü karnenin başarısızlık olduğu ve sizi hayal kırıklığına uğrattığı mesajını vermeyin. Çocuğunuza bu karne hakkında neler hissettiğini sorun ve yıl içinde bu kötü sonucun oluşmasına katkıda bulunmuş olabilecek olayları değerlendirmesini isteyin. Bunu yaparken kızgın değil müşfik olun."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaz tatilini onlara zehir etmeyin!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN