Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gıdada tüketiciye üst düzey koruma

Gıda sektöründe, insan sağlığının ve tüketicilerin en üst düzeyde korunmasını amaçladıklarını belirten Türkiye Gıda Sanayi İşverenleri Sendikası Başkanı Necdet Buzbaş, gıda sanayisine sahip çıktıklarını ifade etti

Giriş Tarihi: 23.6.2013
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), "Gıda Sanayinde Gıda Mevzuatı, Etki Analizleri, Eğitim ve İşbirliği Sistemi" seminerine ev sahipliği yaptı. Türkiye'de tüm gıda sektörünü temsil eden ve TİSK/Türkiye İşveren Konfederasyonu üyesi TÜGİS tarafından organize edilen, "Gıda Sanayi - Gıda Mevzuatı, Sektörel Etki Analizi, Eğitim, İşbirliği ve Avrupa Ağı Uzaktan Eğitim" konulu AB Projesi'nin açılış konuşması Türkiye Gıda Sanayi İşverenleri Sendikası Başkanı Necdet Buzbaş tarafından gerçekleştirildi.

ÜST DÜZEY KORUMA
Gıda güvenliği ve tüketicilerin üst düzeyde korunmasını amaçladıklarını belirten Buzbaş, TÜGİS hakkında bilgiler vererek, gıda ve yemi kapsayan bu regülasyonun genel amacını, insan sağlığı ve tüketicilerin en üst düzeyde korunması, gıda ürünleri ve yemin serbest dolaşımının sağlanması, adil gıda ürünleri ticareti şeklinde özetledi. 1970-1980 yıllarında yaşanan, tüm ülkemizi derinden etkileyen siyasi istikrarsızlık ve işçi hareketlerinde TÜGİS'in gıda sanayine sahip çıktığını da belirten Buzbaş, bu zorlu sürecin geride bırakılmasından sonra gıda sanayinin hızlı bir gelişme içine girdiğini ve özel işletme sayısında belirgin bir artış gözlendiğini de sözlerine ekledi. MKV Consulting Yetkilisi Dilek Volkan ise projenin Avrupa Birliği Projesi olduğunu vurgulayarak, "2010 yılında imzaya açılan 12 fasıl, sizlerin de bildiği gibi gıda üzerinedir, yenilikçiliği ve değişimi kapsamaktadır. Avrupa Birliği 2011 senesinde değişim raporuna tam yeterlilik vermediği için bu toplantıları gerçekleştirme kararı aldık ve 2012'de onaylanmış projemizi 2014 yılında tamamlayacağız. Bu proje kapsamında hem yurtiçinden hem de yurtdışından ortaklarımız bulunuyor" diye konuştu.

İNSAN SAĞLIĞI ÖN PLANDA
BTSO 12. Meslek Komitesi Başkanı Mustafa Yıldız da, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu projeye ev sahipliği yapmaktan dolayı onur duyduklarını dile getirerek gıda güvenliğinin önemine değindi. Yıldız, "Günümüzde malların sınırlanmadan dolaşması, uluslararası bir sorun olarak gündeme gelmiştir. Gıda mevzuatı oluşturulurken insan sağlığının ön planda tutulması esas alınmıştır. Gıda, çevre, insan ilişkisini iyi kurmalıyız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gıdada tüketiciye üst düzey koruma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN