Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mobilya müzesi gün yüzüne çıkıyor

Türkiye'nin tek mobilya müzesinde geri sayım başladı. Ömer ve İsmail Gürkan adlı kardeşler, dedelerinden kalan 150 marangoz malzemesini müzeye bağışladı

Giriş Tarihi: 23.6.2013
Türkiye'nin ilk ve tek mobilya müzesini kurmak için proje hazırlayan İnegöl Belediyesi'nin mobilyanın tarihine de ışık tutmak amacıyla hayata geçirmeyi planladığı Mobilya Müzesi'nde geri sayım başladı. Mobilya ve Ağaç İşçiliği Müzesi çalışmalarına start veren yetkililer, müzede sergilenecek envanterleri toplamaya devam ediyor. Ömer Gürkan ile İsmail Gürkan adlı iki vatandaş, dede ve babalarından kalan 150 marangoz malzemesini Müze Koordinatörü Nedim Bayram'a teslim ederek dünyada bir ilk olan mobilya müzesine ilk bağışı gerçekleştirdi.

BEBKA DESTEKLİ

Kent Müzesi'nde gerçekleştirilen teslim töreninde 150 parça marangoz malzemesini teslim alan Müze Koordinatörü Nedim Bayram, 2005'te İnegöl'e ilk ilçe kent müzesini kazandırdıklarını belirtti. Bayram "2005'te Belediye Başkanımızın istekleri doğrultusunda belediye meclisimizin aldığı karar ile Türkiye'nin ilk ilçe kent müzesi ile alakalı oluşumlara başlamıştık. 2009'ta ise eski Kültür ve Turizm Bakanımız Ertuğrul Günay'ın katılımı ile Türkiye'nin ilk ilçe kent müzesini açtık. Kent Müzemiz, Türkiye'nin değişik şehirlerindeki 38 müzeye örnek ve model oldu" dedi. Çalışmaları süren Mobilya Müzesi için BEBKA'dan destek aldıklarını dile getiren Bayram, "Belediye Başkanımız ile yapmış olduğumuz görüşmede 150'ye yakın ülkeye ihracat yapan mobilya sektörü ile ilgili bir mobilya müzesinin kurulması çalışmalarına başladık. Mobilya müzesi ile alakalı çalışmalara başladıktan sonra Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı'na (BEBKA) yaptığımız proje kabul gördü. BEBKA'dan iyi bir hibe aldık. İnşallah birbuçuk ay içinde müzenin oluşturulacağı yerle alakalı çalışmalara başlayacağız. Bu çalışmanın ardından mobilya müzesi içerisindeki canlandırmalara da başlayacağız" diye konuştu. Ömer ile İsmail Gürkan isimli vatandaşların dedelerinin Bulgaristan'da kullandığı marangozluk ile ilgili bir kısım malzemelerini teslim alan Bayram, "Bu duyarlılıktan dolayı Gürkan kardeşlere teşekkür ediyorum. İnegöl'de eski ustalarımızın bu tipte malzemeler varsa, İnegöl'de oluşturacağımız dünyanın ilk Mobilya ve Ağaç İşçiliği Müzesi'nde sergilenmek kaydıyla bizlere bağışta bulunmalarını rica ediyorum. Kent müzesi örneğinde olduğu gibi mobilya müzesini de eski mobilyacı ustalarımızın getireceği malzemelerle taçlandırmak istiyoruz" dedi. İnegöl Mobilyacılar Odası Yönetim Kurulu Üyesi olan Ömer Gürkan ise, böyle bir bağışta bulunmaktan son derece memnun olduklarını belirtti. Gürkan kullanılmayan mobilya malzemelerinin müze yetkililerini verilmesi yönünde vatandaşlardan da ricada bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mobilya müzesi gün yüzüne çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN