Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yazın 3 tehdidi

Dr. Erol Aynacı ebeveynleri çocukların yazın en sık yaşadığı 3 kaza olan boğulma, bisiklet ve araç çarpmasına karşı uyardı

Giriş Tarihi: 28.6.2013
14 yaş altındaki kazalarda hastaneye başvuru ve ölümlerin yarısı mayıs ve ağustos arasında olmakla birlikte, temmuzda en yüksek düzeye ulaşıyor. En sık görülen kazalar sırasıyla boğulma, bisiklet kazaları ve araç çarpmaları. Bu durumun en önemli sebeplerinin başında ise çocukların yaz tatiline çıkmış olmaları ve erişkinlerin onları yakından takip edemiyor olmaları geliyor. Acıbadem Bursa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Erol Aynacı, ailelerin yaz kazalarına karşı uyardı. "Çocuklarımız yeterince sorumlu olsalar bile 9 yaşına kadar erişkinler tarafından kazalar açısından yakından izlenmeliler" diyen Dr. Aynacı şu uyarılarda bulundu: "Çocuklar yüzerken asla yalnız bırakılmamalı ve her an için gözünüzün önünde bulundurulmalı. Unutmayın çocuğun boğulması için bir dakika bile yeterli. Bisiklet kazalarını önlemenin en iyi yöntemi eğitim. Trafiğe kapalı alanlarda bisiklet kullanımı teşvik edilmeli ve mutlaka çocuklarınıza kask, dirseklik ve dizlik giydirilmeli. Araba kazalarında meydana gelen travmaların azaltılmasındaki en önemli görev biz erişkinlere düşüyor. Çünkü direksiyonun arkasında biz bulunuyoruz. Direksiyon arkasındayken sokakta yuvarlanan bir top görüyorsanız ardından bir çocuğun geleceğini mutlaka akılda bulundurulmalı."

'Çocuğun boğulması için bir dakika bile yeterli'
Acıbadem Bursa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Erol Aynacı, "Çocuklar yüzerken asla yalnız bırakılmamalı. Unutmayın çocuğun boğulması için bir dakika bile yeterli" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yazın 3 tehdidi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN