Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bulgaristan'da yeniden Türk izleri

Bursa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Bursalı hayırseverler tarafından restore ettirilen Bulgaristan'daki Osmanlı dönemine ait 4 tarihi cami ibadete açıldı

Giriş Tarihi: 30.6.2013
Bursa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, Bursalı hayırsever işadamları tarafından restore edilen Bulgaristan'daki Osmanlı dönemine ait Kırcaali'deki Yoğurtçular, Kırcaali'nin Rudozen bölgesindeki Çepentsi, Varna'daki Sonave (Sandıklı Köyü) ve Sloveykova (Damlalık Köyü) camileri törenle ibadete açıldı. Açılışı yapılan Yoğutçular Köyü Camisi'nin bulunduğu yer, eski Bulgaristan Başbakanı Todor Jivkov döneminde isim değiştirmelerin ilk görüldüğü, Türk ve Müslüman topluluğunun direnişinin başladığı nokta olması nedeniyle önem taşıyor. 26 - 27 Aralık 1984 arasında gerçekleşen olaylarla ilgili caminin de bulunduğu alanda her yıl anma törenleri düzenleniyor. Caminin açılışında konuşan Başkan Altepe, Bulgaristan, Bosna Hersek, Makedonya ve Kosova başta olmak üzere Büyükşehir Belediyesi'nin Balkan ülkelerinde yapılan restorasyon ve düzenleme çalışmalarıyla Osmanlı'ya uzanan tarihi ve kültürel mirasın geleceğe taşındığını söyledi. Başkan Altepe, yapılan çalışmaların Balkanlar'daki soydaşlara Türkiye'nin ve Bursa'nın desteğini hissettirdiğini ifade ederek "Bursa, Balkanlar'da iz bırakıyor. Balkanlar bizim bir parçamız. Osmanlı döneminden kalma anıtsal birçok yapı var. Bu yapıların birçoğu yok olmuş ya da harabe durumdaydı. TİKA ve Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin sürdürdüğü çalışmalarla birçok eser aslına uygun olarak ayağa kaldırıldı" dedi.

BURSA KÖPRÜ GÖREVİNDE

Balkanlar'ın Türkiye ve özellikle Bursa'ya benzediğine dikkati çeken Başkan Altepe, "Bölgeye yaptığımız yatırımlar nedeniyle Bursa, Türkiye ile Balkanlar arasında köprü oldu. Eski dönemlerin aksine, artık tüm gittiğimiz toplantılarda sadece Türk bayrağı açılır oldu. Balkanlar'ın her köşesinde, çok büyük bir Bursa ve Türkiye sevgisi oluştu. Cemiyetler, anma törenleri, sünnet şölenleri, at yarışları... Bulgaristan'dan Bosna'ya kadar Bursa, tüm Balkanlar için önem taşıyor. Orada evimizde gibi hissediyoruz. Bunlar güzel gelişmeler. Bu birliğin geliştirilmesi için kent dinamiklerimizin de desteğine ihtiyacımız var" diye konuştu. Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursalı işadamlarınca Balkanlar'da imza atılan tarihi ve kültürel projeler şöyle: Makedonya'da Kebir Mehmet Çelebi Camisi, İsabey Camisi Haziresi düzenleme ve restorasyonu, Alaca (İshak Paşa) Camisi, Yiğit Paşa Mezarı rekonstrüksiyonu, Rufai Tekkesi, Gazi Baba Türbesi, Hatuncuk Camisi, Arasta Camisi, Butel Camisi, Üsküp Sancağı Binası restorasyon projesi. Kosova'da Mamuşa Belediyesi binası, Kaçanik Camisi restorasyonu, 1. Murat Hüdavendigâr'ı anma törenleri, toplu sünnet şölenleri ve aşure etkinlikleri. Bulgaristan'da Dedeler Köyü Camisi restorasyonu, Madan Camisi ve Kabaağaç Köyü Camisi onarımı, Eğrek Köyü Camisi restorasyonu, Kırcaali Tuzluk Köyü Camisi inşaatı, Mestanlı Kent Müzesi, Cebel Meydanı ile Bosna Hersek'te de Bakırbaba Camisi restorasyonu ve Ayvazdede şenlikleri.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bulgaristan'da yeniden Türk izleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN