Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni teleferiğe modern istasyon

Giriş Tarihi: 7.7.2013

Yapımı devam eden teleferik hattının Teferrüç, Kadıyayla ve Sarıalan istasyonları modern tasarımlarıyla büyük beğeni topladı. İstasyonların mimari alanda uluslararası ödüller alması bekleniyor

Tasarımları, Londra Olimpiyatları'ndaki tesislere de imza atan dünyaca ünlü mimar Yamaç Korfalı tarafından çizilen teleferik hattının istasyonları, Bursa'nın simge yapılarından olacak. İstasyonların mimari özellikleri ile uluslar arası birçok yarışmadan da derece alması bekleniyor. Teferrüç ve Sarıalan İstasyonları arasında bağlantıyı sağlayacak olan 25 direğin temel atımı tamamlanırken, Avusturya'da üretilen direkler Bursa'ya geldi. Direkler önümüzdeki hafta Avusturya'dan gelecek olan bir helikopter ile taşınarak temeli atılan noktalara monte edilecek. 29 Ekim'de tüm çalışmaların biterek hizmete açılması hesaplanan yeni teleferik hattının 4.5 kilometresini mevcut hat oluştururken, 4.2 kilometrelik bölümü ise oteller bölgesine yapılacak yeni hat oluşturacak. Yeni teleferik hattını ön plana çıkartacak bir diğer özelliği ise istasyonları olacak. İnşasına başlanan Teferrüç, Kadıyayla ve Sarıalan istasyonları tamamlandığında uzay üssünü aratmayacak bir görünüme sahip olacak. Özellikle Teferrüç İstasyonu görünümü ve mimari özellikleriyle Bursa'nın simge yapılarından biri haline gelecek.

BURSALILARIN GURURU
İstasyonların tasarımı ve özellikleriyle ilgili bilgi veren proje ekibinden mimar Seda Tabanlı, "Zemin artı bir kattan oluşan Teferrüç İstasyonu'nun zemin katında kalabalık grupların rahatça sıraya girerken hava şartlarından etkilenmelerini engelleyecek üzeri kapalı bir giriş avlusu içinde gişeler ve istasyon girişi yer alıyor. Ayrıca zemin katta hediyelik eşya satan dükkanlar, istasyon yönetiminin bulunduğu ofisler, bekleme ve oturma alanı, tuvaletler ve depo gibi mekanlar var. Bekleme holünde eski teleferik hattına ait materyallerin sergilenmesi de planlandı" dedi. Tabanlı "Cephe açıklıkları alüminyum doğrama ve lamine cam ile kaplanacak. Çatı dış kaplaması alüminyum olarak düşünüldü. Çatı iç yüzeyi akustik absorbe özelliği taşıyan yalıtım malzemesi üzerine perfore metal ile kaplanacak. Ziyaretçiler beklerken şeffaf cephe sayesinde, manzarayı kesintisiz izleyebilecekler. Bursalıların gurur duyacağı bir yapı olması hedeflendi" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni teleferiğe modern istasyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN