Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Otomotiv gaza bastı!

Otomotiv endüstrisi, yılın ilk yarısında 10.5 milyar dolarlık ihracata imza attı. Çift haneli büyümeyle yıl sonu ihracat rakamının 20 milyar dolara ulaşması bekleniyor

Giriş Tarihi: 12.7.2013
Otomotiv endüstrisi, ihracat hedefini yılın ilk yarısında aştı. Bu yıl 20 milyar dolar dış satış öngören otomotiv endüstrisi, Ocak- Haziran döneminde gerçekleştirdiği 10.5 milyar dolarlık ihracatla hedefin ilk adımını başarıyla tamamladı. Haziran ayında otomotiv ihracatında tüm ana ürün gruplarında çift haneli büyüme gerçekleşirken, dış satışlar yine Türkiye genel ihracatından hızlı artış göstererek bir milyar 802 milyon dolara ulaştı. Türk otomotiv endüstrisi, en büyük ihraç pazarı AB ülkelerinde yaşanan kriz nedeniyle son yıllarda bu bölgeye dış satışlarda kayıp yaşarken, 2013'ün ilk yarısında burada geriye gidişe dur denildi. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'nin (OİB) hazırladığı haziran ayı ihracat raporuna göre son üç aydır ciddi anlamda artış gösteren otomotiv endüstrisi ihracatı, geçtiğimiz iki ayda ard arda çift haneli büyüme rakamları yakaladı. Yaşanan artışta en önemli faktörün AB ülkelerine yönelik ihracat artışı olduğu dikkati çekti.

ÇİFT HANELİ BÜYÜME
OİB Başkanı Orhan Sabuncu, Türkiye'nin haziran ayı genel ihracatının yüzde bir artarak 11.833 milyar dolar olarak gerçekleştiğini hatırlatarak, otomotiv endüstrisinin aynı dönemde yüzde 12 seviyesinde artış göstermesinin dış pazarlarda doğru adımlar atmalarının sonucu olduğunu aktardı. Sürekli yurt dışı temaslarla alternatif pazar arayışında bulunduklarının altını çizen Sabuncu, bunun meyvelerini de koydukları hedefi aşarak alacaklarını söyledi. Sabuncu, "Yılın ilk yarısında otomotiv endüstrimiz ihracatta yüzde 5 büyüme ile 10.5 milyar dolarlık dış satışı yakaladı. Bu başarının arkasında alternatif pazarlardan Afrika'ya yönelik artışlar devam ederken, eski Doğu Bloğu ülkelerine yönelik ise Haziran ayında yılın en yüksek oranlı büyümesini yakaladık. Bunların yanı sıra ihracat payı yüzde 70'ler seviyesindeki AB ülkelerine satışlarımızda son aylarda yine artış göstermeye başladı. Tüm bu bileşenler bizim dış satışlarımızda yılın ilk yarısında hedefimizin üzerine çıkmamızı sağladı. Amacımız bu tempoyu yıl sonuna kadar taşımak" diye konuştu.

YÜZDE 218 ARTIŞ

İhracatta ürün grupları incelendiğinde yan sanayi haziran ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artışla 764 milyon dolar, binek otomobiller ise yüzde 10 yükselişle 598 milyon dolar ihracata ulaştı. Binek otomobillerde özellikle Slovenya'ya yüzde 218, Birleşik Krallığa yüzde 156 ve Rusya Federasyonu'na yüzde 80 ihracat artışı yaşanması dikkat çekti.

LİDERLİK FRANSA'NIN
Ülke bazlı ihracat rakamları incelendiğinde ise haziran ayında uzun zamandır ilk sırada yer alan Almanya, birinciliği Fransa'ya kaptırdı. Buna göre Fransa'ya yüzde 22 artışla 274 milyon, Almanya'ya yüzde 4 yükselişle 245 milyon, Birleşik Krallığa da yüzde 51 büyümeyle 154 milyon dolarlık dış satış gerçekleşti. Yılın ilk 6 aylık döneminde ise Almanya'ya yüzde 3 gerilemeyle bir milyar 482 milyon, satış yapıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otomotiv gaza bastı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN