Selami Efendi Dergâhı yeniden hayat buluyor

Büyükşehir Belediyesi, 17'nci yüzyılda Emir Sultan Dergâhı'nda şeyhlik yapan Aziz Mahmud Hüdai halifelerinden Selami Efendi'ye ait olan dergâhı restore ediyor

Giriş Tarihi: 12.7.2013
Bursa Büyükşehir Belediyesi, 17'nci yüzyılda Emir Sultan dergâhında şeyhlik yapan Aziz Mahmud Hüdai halifelerinden Selami Efendi'ye ait olan dergâhın günümüze ulaşan semahane ve mescide ait minaresi restore edecek. Haziresi yeniden düzenlenecek ve yine dergâh bahçesinde olan ancak günümüze ulaşmayan bir sivil mimarlık örneği yapı da rekonstrüksiyonla ortaya çıkarılacak. Dergâh daha sonra sosyal ve kültürel aktivitelerin yapılacağı mekân olarak bölgeye kazandırılacak.

OYUN PARKI DA OLACAK

Dergâhta incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, mevcut binalar ile hazire alanında yapılacak çalışmalar hakkında Büyükşehir Belediyesi Tarihi ve Kültürel Miras Projeler Koordinatörü Aziz Elbas'tan bilgi aldı. Altepe, tahsis işleminin bittiğini ve kısa süre içinde imalatlara başlayacaklarını söyledi. Yoğun yapılaşma nedeniyle yeşil alan bulmanın zor olduğu Yeşil Mahallesi'nde yaklaşık 1800 metrekare bahçe içindeki dergâhın bölgeye önemli bir değer katacağını belirten Altepe, "Bünyesinde çocuk oyun parkını da bulunduran projemiz tamamlandığında burası Yıldırım'a değer katacak ayrıcalıklı bir kültür merkezi olacak. Burayı da meslek edindirme kurslarının yanında her türlü sosyal, kültürel ve sanatsal aktivitelerin yapılacağı önemli bir merkeze dönüştüreceğiz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Selami Efendi Dergâhı yeniden hayat buluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN