Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turistlerin gözdesi Çınarcık

İstanbul, Kocaeli ve Bursa'ya 1 saat uzaklıkta bulunan Çınarcık, eşsiz doğal güzellikleri ve plajlarıyla yılda 1 milyon turisti ağırlamaya hazırlanıyor

Giriş Tarihi: 12.7.2013
Marmara Bölgesi'nin gözde tatil mekanlarından Çınarcık artan turizm hareketliliğini sürdürerek yılda 1 milyon turisti ağırlamaya hazırlanıyor. Çınarcık Belediye Başkanı Murat Erdoğan, bölgenin en büyük 3 iline yakınlığıyla dikkati çeken ilçenin, alternatifsiz bir turizm bölgesi olduğunu söyledi. Erdoğan "Önümüzdeki süreçte Çınarcık'ta hedefimiz 1 milyon turisti ağırlamak. Her gün ilçeye talep artıyor. 2 yıl içinde 3-4 yıldızlı tesislerin inşa edilmesiyle ilçemizde turizm patlaması yaşanacak. Çınarcık yaklaşık 11 kilometrelik sahil bandı, eşsiz kum plajı, doğası, hemen arkasındaki Samanlı Dağları'nın güzel bitki örtüsü ve oksijen vadisiyle yaz kış insanların tercih ettiği bir ilçe" dedi. İlçenin yaz aylarında 400 bine günübirlik tatilciyi ağırladığını dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti: "İlçemiz doğa yapısı itibarıyla Türkiye'nin en gözde yerlerinden biri. Mavi ile yeşilin müthiş uyumunun olduğu, kolay ulaşılır bir yer. Metropollerin yoğun iş temposundan kaçanlar 1 saatlik mesafede olan ilçeye hem deniz hem kara yoluyla çok kolay ulaşabiliyor." Erdoğan, ilçenin eğlence turizminde de önde gelen bölgelerden olduğunu ve bundan dolayı gençlerin ilgisini çektiğini söyledi.

HAVASI ŞİFA VERİYOR
Çınarcık'ın bol oksijenli havasının, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı'na (KOAH) iyi geldiğine dikkati çeken Erdoğan, ilçenin eski bir Rum kenti olduğunu anlattı. Çınarcık'ın eski adı olan "Kio"nun Rumca "temiz havalı şehir" anlamına geldiğini vurgulayan Erdoğan, şunları söyledi: "Dünya Sağlık Örgütü'nün önerdiği iki yeşil noktadan biri olduğu için dünya ülkelerinden oldukça fazla ziyaretçi geliyor. Hollanda, Almanya, Kenya ve İsveç'ten gelen KOAH hastaları, Çınarcık'ta şifa arıyor. Denizin temizliği ve doğalgazın ilçemize gelmesiyle daha çok tercih edilen bir yer oldu. İki yıl önce bitirdiğimiz arıtma tesisiyle hem Marmara Belediyeler Birliği hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan ödül aldık. Bundan dolayı ilçemiz, mavi bayrak izleme noktası olarak belirlendi. İlçemize gelen turistler, ilçenin her noktasında gönül rahatlığıyla denize girebiliyor." Erdoğan Çınarcık'ın sadece yazın değil, kışın da tercih edilen bir yer olduğunu belirterek "Çınarcık, kışları da av turizmin gözde mekanlarından. İlçemiz her kesime hitap eden, her keseye uygun tatil imkanına sahip. Balık restoranları, kent ormanı, dağ yürüyüşü (trekking) parkurları, yaylaları, şelaleleri, doğa parkurları, paintball sahaları, yürüyüş bantları ve kumsalı ile herkese hitap ediyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turistlerin gözdesi Çınarcık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN