Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bursa inanç turizminde iddialı

Kültürel mirasta yaptığı restorasyon çalışmalarıyla adından söz ettiren Bursa, ramazanda inanç turizmi kapsamında büyük ilgi görüyor

Giriş Tarihi: 19.7.2013
Valilik ve Büyükşehir Belediyesi'nin turizme yönelik yatırımları meyvelerini vermeye başladı. Valiliğin Arap turistlere yönelik çalışmaları sayesinde Bursa bu ülkelerden gelen turistler için ana merkez ilan edilirken, büyükşehir belediyesinin restorasyon çalışmaları sayesinde yerli turist sayısında da adeta patlama yaşanıyor.

UNESCO BÜYÜK FIRSAT

Osmanlı tarihinin yeniden canlandığı Bursa inanç turizminin merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bursa'da gerçekleştirilen restorasyonlar sayesinde yerli turistler için kentin çekim merkezi olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe "Biz bu çalışmaları yaptıkça, bu orijinal eserler ortaya çıktıkça, bu kültür bu şehirde yaşandıkça, bunların sunumunu güzel bir şekilde hazırladıkça turizm zaten kendiliğinden gelişiyor. Hedefimiz, başta Hanlar Bölgesi ve Cumalıkızık köyünü UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne eklemek. Şu anda hızlı bir şekilde mesafe alıyoruz. İnşallah 2014 yılı içinde Dünya Mirası Listesi'ne de girmiş olacağız" dedi.

'RESTORASYONDA ÖRNEĞİZ'
Bursa'nın restorasyon konusunda şu anda Türkiye'ye ve dünyaya örnek olduğunu, bu konuda diğer kentlere hatta Balkanlara da destek vermeyi sürdürdüklerini ifade eden Başkan Recep Altepe şöyle konuştu: "Osmangazi Belediye Başkanı iken 135 proje, Büyükşehir'de şu anda 270'in üzerinde proje olmak üzere 400'ün üzerinde proje uygulaması yapılmış oluyor. Bursa'da sadece belediyeler tarafından her geçen gün bunlara yeni alanlar da ekleniyor. Şu anda 7 ilçemizde çalışıyoruz. Yılbaşından sonra gündemimize 17 ilçeyi aldık. Bunlardan biri de İznik. Bursa bu açıdan çok zengin ama Bursa'da tarihi ve kültürel mirasın ayağa kaldırılması çalışmaları dünyadaki kriterlere göre çok önde."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa inanç turizminde iddialı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN