Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Estetik ameliyat caiz mi?'

Bursa Müftülüğü'nün fetva hattına ilginç sorular geliyor. Görevli vaizler, '190 Alo Fetva Hattı' üzerinden vatandaşların sorularını cevaplıyor

Giriş Tarihi: 19.7.2013
Müftülük bünyesinde kurulan hattına mesaj atan bir genç, kulaklarının büyük olması sebebiyle psikolojisi bozulduğunu belirtip, "Ben kulaklarımın büyük olması olması sebebiyle dış görünüşümden oldukça rahatsızım. Elimde olmayan bir şekilde bu durum tüm hayatımı etkiliyor. Ben en azından kulaklarımın kafama daha çok yaklaşmasını sağlayacak bir operasyona girebilir miyim? Bunun dindeki hükmü nedir? Eğer böyle bir şey olursa, bu beni çok rahatlatacak. Lütfen bana geri dönüş yapın" şeklindeki sorusunun cevaplandırılmasını istedi.

PSİKOLOJİK ETKENLER

Fetva hattındaki uzmanlar, kepçe kulakların gencin psikolojisini bozması halinde estetik ameliyatını olabileceğini belirterek, şu cevabı verdi: "Genelde estetik ameliyatlar fiziki veya psikolojik olarak bir zorunluluk yokken yapıldığından dolayı, bu davranış tabii olan yaratılışı sebepsiz olarak değiştirmek olarak değerlendirilmiştir ve uygun bulunmamıştır. Fakat sağlık açısından, tıbben bir zaruret varsa, ya da kişinin görüntüsü psikolojik olarak kendisini ve sosyal yaşantısını olumsuz olarak etkiliyorsa, ruhsal durumunu bozacak düzeyde bir görüntü bozukluğu mevcutsa veya kişi öyle hissediyorsa, estetik ameliyat olmakta bir sakınca yoktur. Bu sebepten zaruretten dolayı veya psikolojik olarak bir değişime ihtiyaç duyuluyorsa estetik ameliyat yaptırılabilir, caizdir."

"KART PUANI CAİZ MİDİR?"
Kredi kartlarıyla yapılan alışveriş sonucunda kazanılan puanlarla alışveriş yapılmasının caiz olup olmadığı da vaizlere soruldu. Vaizler, "İşin başında sizin bir şartınız olmadığı için bankanın tek taraflı olarak kendiliğinden verdiği bu bonusu kullanmanızda bir sakınca yoktur" cevabını verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Estetik ameliyat caiz mi?'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN