Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Okan KIZILKAYA: Sağlık ve turizm

Giriş Tarihi: 21.7.2013
Bursa, Anadolu'nun inci gerdanlığı olarak eski çağlardan bu yana önemli bir yerleşim merkezi konumunda.
Yeşil Bursa'nın uygarlıkların beşiği kabul edilecek kadar tarihe sahip olduğu yaklaşık 7 bin yıla dayanan geçmişinde saklı.
İznik gibi tarih öncesi kıymete sahip kentin merkezi başta olmak üzere bir çok bölgesi Osmanlı İmparatorluğu dönemine ait tarihi örtü ile bezenmiş durumda.
Bursa'nın çok eski ve çeşit gösteren tarihsel yapısı farklı güzellikleriyle de bezenince imrenilecek bir yaşam merkezi unvanını ortaya koyuyor.
Tarih kokan yapısı ile şifa dağıtan termal kaynakları öne çıkarken yakın çoğrafyanın en önemli kış spor alanı Uludağ, kıskanılacak özelliklerin birarada toplanması anlamına geliyor.
Ama Bursa'nın öne çıkmasında sayılacak özellikler o kadar çok ki kıskanılması kaçınılmaz.
Son yılların önemli tanımları arasında yer alan 3. Yaş turizmi için Mudanya ön planda.
Termal köy projesi ve Sağlık Turizmi girişimleri Bursa'nın geç kalmış değerlerinin tespiti anlamında çok önemli.
Bursa Valisi Şehabettin Harput'un önderliğinde şaha kalkan Bursa, Bursa Sağlık Turizm Derneği'nin (BUSAT) hedefe odaklı çalışmalarıyla önemli mesafe almış durumda.
Bursa'nın geleceğini Sağlık Turizmi olarak görenler oldukça fazla. BUSAT'ın bu konuda verileri çok çarpıcı. Katma değeri yüksek bir turizm hareketi ve bu hizmeti yüksek kalitede ve daha ekonomik sunma şansına sahip olmak avantaj. Tercih edilmemiz için başkaca birçok neden var. Bir turist 630 dolar harcarken, bir sağlık turisti 8 bin dolar harcama yapıyor. Bu kadar tarihsel zenginlik, geçmiş, alt yapı ve yatırımla bu sürecin dışında kalmamalıyız.
Geçen hafta başladığımız Sabah Gazetesi Bursa eki Sağlık ve Turizm sayfası, bundan böyle Bursa'nın değerlerine sahip çıkarak taşın altına elini koyacaktır.
Sağlık ve Turizm yapılanmaları ile geleceğe dönük çalışmaları mutlaka sizlere aktarmaya çalışacağız.
Sağlık Turizmi konusunda ise her çalışmanın hem içinde hem de yanında yer alacağımızı şimdiden belirtmekte fayda var.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Okan KIZILKAYA: Sağlık ve turizm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN