Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kirmasti meclis gündeminde

Bursa Mustafakemalpaşa'daki Kirmasti Deresi'nde yüksek oranda bor maddesine rastlanması meclis gündemine taşındı

Giriş Tarihi: 28.7.2013
Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesi Kirmasti Deresi'nde görülen yüksek bor oranının çiftçiyi tedirgin etmesi ve ürünlerinin yanmasını istemeyen çiftçilerin arazilerine artezyen kuyu açtırmaya başlaması, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Sena Kaleli'yi harekete geçirdi. Kaleli, konuyu Meclis gündemine taşıdı.

'8 BİN ÇİFTÇİ KUYU AÇTI'
Kaleli meclise sunduğu soru önergesinde, Türkiye'nin meyve sebze deposu olarak bilinen Mustafakemalpaşa ve Karacabey ovalarını besleyen Kirmasti Deresi'nde yüksek oranda bor maddesine rastlanıldığını hatırlattı. Tarımsal sulamada kabul edilebilir sınır 3.ppm iken Kirmasti Deresi'nden alınarak analize gönderilen örneklerdeki bor oranının 19.4 ppm çıktığının altını çizen Kaleli, "165 bin dekar arazide sulu tarımın yapıldığı ovada yetişen ürünler yanma ve kuruma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu için çaresizlik içindeki 8 bin çiftçi sulama amaçlı artezyen kuyuları açmaya başlamıştır" dedi.

'EN ÖNEMLİ TARIMSAL ALAN'
Toprağı ve suyu kirleten bor maddesine karşı gerekli önlemlerin alınmaması halinde bölgedeki tarımsal üretim zamanla yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirten Kaleli, soru önergesinde, "Sorunun çözümü için Bursa Ziraat Odası ve İl Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü kanalıyla, Mustafakemalpaşa Kestelek Köyü Eti Bor Tesisleri yetkilileri ve Eti Bor Genel Müdürlüğü ile temasa geçilmiş ancak bugüne kadar bir adım atılmamıştır. Bu bağlamda ülkemizin en önemli tarımsal bölgelerinden olan Mustafakemalpaşa ve Karacabey ovalarındaki sulu tarımı tehdit eden Kirmasti Deresi'ndeki kirlenmenin nedenleri konusunda bir çalışma yapılmış mıdır?" sorusunu sordu.

'ÇALIŞMA YAPILACAK MI' DEDİ
Soru önergesinde Kirmasti Deresi'nde rastlanılan yüksek orandaki bor maddesinin kabul edilebilir düzeye indirgenmesi konusunda kısa ve uzun vadeli bir çalışma yapılıp yapılmayacağını da soran Kaleli, önergesinde "165 bin dekar arazide sulu tarımın yapıldığı ovada, sulama suyunun kirlenmesi sonucu artezyen kuyusu açmak zorunda kalan 8 bin çiftçinin mağduriyetinin giderilmesine yönelik destekleme politikaları uygulanacak mıdır?" diye sordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kirmasti meclis gündeminde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN