Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bursa Zoo Park'ta iki sevimli misafir

Giriş Tarihi: 2.8.2013

Bursa Zoo Park, İspanya'dan gelen kırmızı yakalı iki lemuru misafir etmenin heyecanını yaşıyor. Kendileri için hazırlanan özel kafeslerde bakılan lemurların adaptasyon sürecini atlatması bekleniyor

Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği üyesi Bursa Zoo Park'a İspanya'dan iki kırmızı yakalı lemur geldi. Valencia Bioparc Hayvanat bahçesi tarafından gönderilen kırmızı yakalı iki lemur, adaptasyon sürecini tamamlamaları için özel odaya alındı. Kendi familyalarından olan halka kuyruklu lemurlara göre çok daha iri olan kırmızı yakalı lemurlar, şimdi heyecanla arkadaşlarıyla buluşacağı günü bekliyor. Bakıcıları, daha önceki beslenme programına uygun yiyecekler verdiği misafir lemurların üzerine titriyor. Kendileri için özel olarak hazırlanan meyve salatasını keyifle yiyen misafir lemurların, adaptasyon sürecinin ardından diğer lemurlar için oluşturulan açık havadaki adaya çıkması bekleniyor. İki kırmızı yakalı lemurun daha gelmesiyle birlikte Bursa Zoo Park'taki lemurların sayısı, 5'i dişi 4'ü erkek olmak üzere 11'e ulaştı. Zoo Park veteriner hekimlerinden Nalan Ertaş, Bursa Hayvanat Bahçesi'nin sürekli bir gelişim içinde olduğunu ifade ederek, "Bahçemiz her geçen gün büyüyor. Yeni barınaklarımız yapılıyor ve bunlar tamamlandıkça yeni hayvan türlerimiz bireylerimiz arasına katılıyor. Kırmızı yakalı lemurlarımız da son türlerimizden biri. Kırmızı renginin yanında boyun bölgesinde ve kuyruk dibindeki beyaz pembe renkleriyle isimlerini, kırımızı yakalı lemurlar olarak alıyorlar. Avrupa Hayvanat Bahçeleri Birliği koordinatörlüğünde, 26 Haziran'da İspanya'nın Valencia Bioparc'tan bize gönderildi. Şu anda adaptasyon sürelerini tamamlamaları açısından iç alanda misafir ediyoruz. Ama inşallah çok yakında Madagaskar'a özgü en çok ilgi çeken halka kuyruklu lemurlarımızla birlikte daha doğal bir ortama kavuşacaklar" dedi.

ÖZEL BESLENME PROGRAMI
Kırmızı yakalı lemurların büyük çoğunluğunun ağaçlardaki olgun meyveleri yiyerek geçirdiğini anlatan Ertaş sözlerini şöyle sürdürdü: "Yemlerimizin yüzde 75'ini meyveler oluşturmakta. Tabii bunun dışında çiçek ve bitkilerle de besleniyorlar. Geldikleri hayvanat bahçesinden besinleri bize bildirildi. Biz de adaptasyonu çabuk sağlamaları için onlara uygun besinler veriyoruz. Mesela yumurta yediklerini öğrendik. Havuz ve pırasayı çok sevdiği de kaydedildi. Meyvelerin yanı sıra zaman zaman yiyeceklerine bunları da ilave ediyoruz"


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa Zoo Park'ta iki sevimli misafir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN