Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beyaz Kırlangıçlar uçmaya hazırlanıyor

Bursa'da Nilüfer Belediyesi ve İl Emniyet Müdürlüğü ile hayata geçirilen bisikletli polis projesinde geri sayım başladı. 'Beyaz Kırlangıçlar' bisikletli polislerin ağustos ayında yollara çıkacak

Giriş Tarihi: 4.8.2013
Türkiye'nin ilk bisikletli polis uygulaması ağustos ayının sonunda Nilüfer ilçesinde başlıyor. Bursa Emniyet Müdürlüğü'nün 'Beyaz Kırlangıçlar' adını verdiği polisler, Nilüfer Belediyesi'nin yaptırdığı mavi çizgili bisiklet yollarını kullanacak. İlk olarak 100'üncü Yıl, Ertuğrulkent, Altınşehir, Cumhuriyet ve Ataevler mahallelerinde görev yapacak olan bisikletli polisler ağırlıklı olarak okul geçişlerinde düzeni sağlayacak, trafik denetimleri yapacak ve bisiklet kullanımını özendirecek. İl etapta 11 polisin görev alacağı uygulama, yılbaşının ardından 15 polis ile devam edecek. Bisikletli polislerin kullanacağı 11 adet bisiklet Bursa'ya geldi.

GÜNDÜZ GÖREV YAPACAKLAR

Dünya'nın en iyi bisiklet firması tarafından yapılan bisikletlerin her biri 2 bin 800 TL değerinde. Bisikletlerin değeri teknik donanımlarıyla birlikte 4 bin TL ye ulaşıyor. 'Beyaz Kırlangıç'ların kullanacakları bisiklet, donanım ve araç gereçler Nilüfer Belediyesi tarafından sağlanıyor. Proje kapsamında Özlüce ve Ataevler mahallelerinde iki adet polis noktası yer alacak. Polis noktalarının inşa çalışmaları devam ederken, Nilüfer ilçesinde yer alan 80 kilometre uzunluğundaki bisiklet yollarının tamamı, tüm dünyadaki bisiklet yollarında olduğu gibi maviye boyandı. Sadece gündüz saatlerinde çalışacak olan 'Beyaz Kırlangıçlar' ikişerli ekipler halinde görev yapacaklar. Hava şartları uygun olduğu müddetçe bisikletleri ile dolaşacak olan polisler, hava koşulları uygun olmadığı durumlarda ise yaya trafik polisi olarak görevlerine devam edecekler.

TRAFİK EĞİTİMİ VERECEKLER

Avrupa'da çok yaygın olan ancak Türkiye'de ilk defa Nilüfer ilçesinde başlayacak bisikletli polis uygulamasında öncelikli amaç, taşıt yolları üzerinde trafik düzenini ve güvenliğini sağlamak. Çocuklara ve yetişkinlere bisikletle ulaşım kültürünü ve alışkanlığını kazandıracak olan 'Beyaz Kırlangıç'lar aynı zamanda trafikte çocukları koruyup kollamak, okul ve yaya geçitlerini yönetmek görevlerini de üstlenecek. Bisikletleri sayesinde daha hızlı hareket edebilme olanağına kavuşacak olan 'Beyaz Kırlangıç'lar trafiğin sıkışık olduğu durumlarda kaza ve diğer trafik olaylarına anında müdahale edebilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyaz Kırlangıçlar uçmaya hazırlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN