Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İki asırlık konakta iftar keyfi

Akçakoca semti sakinlerini restore edip Kocaeliye kazandırdığı tarihi Sırrı Paşa Konağı'nda düzenlediği iftar programı ile bir araya getirdi.

Giriş Tarihi: 5.8.2013 11:20
Semt sakinleri yaklaşık 2 asırlık tarihi konakta oruçlarını açarak güzel bir Ramazan akşamı geçirme fırsatı buldu.Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği iftar programları Selim Sırrı Paşa Konağı'nda devam etti. Akçakova semti sakinlerinin bir araya geldiği programa Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da katıldı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği iftar etkinliğinde Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm, ilçe protokolü de hazır bulundu.

İftar etkinliklerinin bir arada olmayı sağladığını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu' Ramazan ayı birlik ve beraberliğin pekiştiği aydır. Bu birlikteliği pekiştirmek ise bu tarz etkinliklerle daha anlamlı hale geliyor' dedi. Başkan Karaosmanoğlu herkesin Kadir Gecesi'ni kutladığını kaydederek' Şu anda iftar yaptığımız yer daha önce mezbelelikti. Biz bu alanı Kocaeli'ye sizlere yakışır şekilde yeniden restore ettik. Şimdi bu konak sizlerin oldu. Kocaeli'nin oldu. Buraya gelip çayınızı yudumlayıp dinlenebilirsiniz. Tabi ki zarar vermeden. Hayata geçirdiğimiz her hizmet sizin için' şeklinde konuştu.

Akçakoca sakinlerinin oruçlarını hep beraber açmanın mutluluğunu yaşadığı iftar etkinliğine katılım yoğun oldu. Yere serilen sedirlerde yemeklerini yiyen vatandaşlar Körfez'e nazır tarihi konakta eşsiz bir Ramazan akşamı geçirmenin zevkini yaşadı.
19. Yüzyıla ait bir sivil mimarlık örneği olan Sırrı Paşa Konağı, İzmit Mutasarrıfı Selim Sırrı Paşa tarafından İzmit Hacı Hasan Mahallesi Yeni Çeşme Sokak'ta yaptırıldı. Planını bizzat Mutasarrıf Selim Sırrı Paşa`nın çizdiği, Körfez`e yönelik manzarası olan konağın iç duvarları; çeşitli manzara resimleri ve zengin kalem işleriyle süslendi. Konak, zemin kat, 1 normal kat, 1 ara kat bir de cihannüma olmak üzere toplam 4 katlı olarak, ahşap karkas yapı tekniğinde inşa edildi Konakta ve konağın müştemilatında, Fransa'dan özel olarak getirilen bazı malzemeler kullanıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki asırlık konakta iftar keyfi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN