Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BESAŞ'tan öğrenciler için AR-GE merkezi

Giriş Tarihi: 9.8.2013

Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Bursa Ekmek Sanayi ve AŞ. Uludağ Üniversitesi'nde kurulan Ar-Ge merkezi ile hem bilimsel ürün geliştirme metotlarını uygulayacak hem de üniversitelilere uygulamalı eğitim imkânı sunacak

Türkiye'nin üçüncü Bursa'nın en büyük ekmek fabrikası olan Bursa Ekmek Sanayi ve AŞ. (BESAŞ), bir taraftan dağ bölgesini kaldırmaya yönelik kurulan süt ve süt ürünleri tesisini hizmete açmaya hazırlanırken, diğer taraftan üniversite bünyesinde kurulan Ar-Ge merkezi ile öğrencilere uygulamalı eğitim imkanı sağlayacak. BESAŞ olarak toplumsal projeler gerçekleştirerek halka en iyi hizmeti vermek için yoğun çaba sarf ettiklerini belirten BESAŞ Genel Müdürü Mustafa Bektaş, Uludağ Üniversitesi işbirliğiyle Görükle Kampüsü'nde kurulmakta olan BESAŞ Ar-Ge merkezinin kapasitesi hakkında bilgi verdi.

SAATTE 7 BİN 500 EKMEK

Gıda Mühendisliği'nde eğitim gören öğrencilere uygulamalı eğitim imkanı sağlayacak merkezde, bilimsel ürün geliştirme çalışmaları yapılacağını ve üretilen ürünlerin kampüs içinde satışa sunulacağını dile getiren Bektaş, "800 metrekare kapalı alana kurulacak olan tesis bünyesinde analiz laboratuarı, rol ekmek lamine hattı, döner fırın, matador fırın, dinlendirme odası, mikserler, tartım silosu, kesme tartma makinesi, konik yuvarlama gibi ekipmanlar bulunacak. Ayrıca kazan dairesi, jeneratör, chiller grubu, soğuk hava deposundan oluşan yardımcı tesisler de kurulacak. Saatlik 7500 adet rol ekmek üretim kapasitesine sahip olacak tesiste rol ekmek haricinde köy ekmeği, cevizli, haşhaşlı, zeytinli, mısırlı ekmek ve pide üretimi de yapılabilecek. Tesis bünyesinde 2 adet satış mağazası da bulunacak. Ar-ge çalışmalarına olanak sağlayacak merkezimiz mükemmel bir uygulama alanı olacaktır" diye konuştu.

30 TON SÜT İŞLEME KAPASİTESİ

Keles, Orhaneli, Harmancık ve Büyükorhan'da kırsal kalkınmanın önünü açacak olan Keles Süt ve Süt Ürünleri Tesisinin de tamamlanma aşamasına geldiğini hatırlatan Bektaş, "Halkımıza kaliteli, sağlıklı ve ekonomik süt ve süt ürünleri ile hizmet vererek sosyal sorumluluğumuzu yerine getirmek istiyoruz. Hayvancılığın bitme aşamasına geldiği, Türkiye'de en fazla göç veren dağ bölgelerini kalkındırmaya yönelik planlanan süt ve süt ürünleri işleme tesisi günümüzün en gelişmiş makine ve teçhizatı ile üretim çalışmalarına başlayacak. Tek vardiyada 30 ton süt işletme kapasitesine sahip olan tesisimizde hedef olarak 3 vardiyada 60-70 ton günlük süt işleyerek, yöredeki hayvancılığı kalkındırmak ve bölgeye iş imkânı sağlayarak bölgenin refahına katkıda bulunmayı amaçlıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BESAŞ'tan öğrenciler için AR-GE merkezi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN