Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağlık eğitimi alanlara iş hazır

Bursa, sağlık alanında ara eleman sıkıntısını da aşıyor. Uludağ Sağlık Meslek Lisesi'nden mezun olan öğrenciler iş bulma derdi yaşamadan iş hayatına atılıyor

Giriş Tarihi: 11.8.2013
SABAH Bursa'ya konuşan Uludağ Sağlık Meslek Lisesi kurucusu eğitimci Özcan Alagöz, işsizliğin çaresini sağlık meslek liseleri olarak görüyor. İşsizlik oranlarının her zaman önemli oranlarda seyrettiğini hatırlatan Özcan Alagöz, "Çevrenizi bir incelerseniz her meslek grubunda çok sayıda işsiz olduğunu göreceksiniz. Bu konuda tek istisna sağlık elemanlarıdır. O grupta asla bir işsize rastlayamazsınız. Ayrıca işsizliğin ve özellikle genç işsizliğin yoğun olduğu ülkemizde en iyi meslek kolay iş bulabilen meslektir. Bunun fabrikası da Anadolu sağlık meslek liseleridir" dedi. Yıldırım ilçesinde yer alan Uludağ Sağlık Meslek Lisesi, Anadolu liselerinde olduğu gibi eğitim öğretim süresi 4 yıl. Özcan Alagöz kültür dersleri ve meslek derslerinin verileceği okulun geleceğe en iyi yatırım olduğunu savunuyor. Alagöz, "Mezunlarımız hem meslek sahibi oluyor hem de isterlerse diğer lise mezunları gibi üniversiteye devam ediyor. Ayrıcalıklı olarak sağlıkla ilgili ön lisans programlarına sınavsız geçebiliyorlar. Lisans bölümlerine ise artı puanla avantajı ile geçiş yapabiliyorlar" şeklinde konuştu. Fiziki yapı anlamında standartların üzerinde olduklarını iddia eden Özcan Alagöz, "20 adet 31 metrekarenin üzerinde derslikler mevcut. Akıllı tahtalarla, projektörlerle ve son model simülasyon özelliği olan ithal maketlerle donatılmış 50 metrekareden büyük teknik laboratuarlar, son teknoloji araç gereçli fizik, kimya, biyoloji ve anatomi laboratuarları, resim ve müzik sınıfları, 250 metrekare beden eğitimi salonu, 60 metrekare kütüphane 300 metrekare yemekhane, açık ve kapalı bahçe alanları ile modern ve rahat eğitim öğretim ortamı sunuyoruz" ifadesini kullandı.

KALİTEDE ÖNCÜ LİSE
Özcan, "Acil Tıp Teknisyenliği (ATT) 160 ve hemşirelik 310 olmak üzere toplamda 470 öğrenci kapasitemiz var. Yine ilimizde derslik başına düşen öğrenci sayısı 39 iken okulumuzda bu sayı 22'dir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık eğitimi alanlara iş hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN