Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Balkanlar'daki camide Büyükşehir restorasyonu

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Kosova'nın Kaçanik kentinde 1594'te yaptırılan Sinan Paşa Camisi'ni restore ettirerek ilk günkü orijinalliği ile yeniden ibadete açtı

Giriş Tarihi: 16.8.2013
Bursa'dan yola çıkan 1'inci Murat Hüdavendigar tarafından 1389'da fethedilen Kosova'nın Kaçanik bölgesinde Osmanlı padişahlarından 3'üncü Murat ve 3'üncü Mehmet'in sadrazamı Sinan Paşa tarafından 1594'te yaptırılan ve zamanla orijinalliğini kaybeden tarihi Sinan Paşa Camisi, Büyükşehir Belediyesi'nin girişimleriyle ilk günkü görünümüne yeniden kavuştu. Projeye Bursalı hayırsever işadamları Ali Yedikardeş ve İbrahim Alagöz da destek verdi. Kaçanik'in hemen girişindeki tarihi caminin açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ilk olarak 9 yıl önce Kosova'daki 1'inci Murat Hüdavendigar'ı anma törenlerine giderken tarihi camiyi gördüğünü söyledi. Altepe, Kaçanik'teki bir yıl önce başlattıkları restorasyon çalışmasını tamamlamanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.

AHIR OLARAK KULLANILMIŞTI

Sultan Murat Hüdavendigar'ın bundan 624 yıl önce Kosova başta olmak üzere Balkanlar'a medeniyeti ve adaletli yönetimi getirdiğini hatırlatan Altepe, "Biz de ecdadımızın izinden gidiyoruz. Onların bıraktığı emanetleri yeniden ayağa kaldırıyoruz. Kosovalı ve Kaçanikli yöneticilerin tek talebi, bölgelerinde bulunan tarihi eserlerin Osmanlı'nın gerçek sahibi uzman eller tarafından restore edilmesiydi. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak, Bursalı hayırsever işadamlarımızın desteğiyle çalışmaları hemen başlattık ve bir yıl gibi kısa bir sürede de restorasyonu tamamladık. 1940'lı yıllarda ahır olarak kullanılan ve acil bakıma ihtiyacı olan tarihi cami avlusu ve çevre düzenlemesi ile Kosova için, kültürümüz için hayırlı olsun" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balkanlar'daki camide Büyükşehir restorasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN