Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rekolte kaybı üreticiyi üzdü

Bursa'nın en önemli tarım ürünlerinden biri olan ve her yıl binlerce ton ihracatı yapılarak kent ekonomisine büyük katkı sağlayan Santa Maria cinsi armut üretiminde sıkıntılar devam ediyor

Giriş Tarihi: 16.8.2013
Geçtiğimiz yıl ateş yanıklığı hastalığı yüzünden armut üretiminde rekoltede yüzde 40 oranında bir düşüş olurken, bu yılda gübre fiyatlarındaki artış ve mevsimsel sebeplerden dolayı rekoltede yüzde 25'lik kayıp yaşandı. Santa Maria cinsi armudun rekoltesindeki düşüklük üreticinin moralinin bozulmasına neden oldu. Her yıl yaklaşık 80 bin tonluk ihracatın yapıldığı Santa Maria cinsi armutlarda son dönemde yaşanan rekolte düşüklüğü üreticiyi kara kara düşündürüyor. Geçtiğimiz yıl ateş yanıklığı hastalığından dolayı rekoltede yüzde 40'lık düşüşün yaşanmasının ardından bu yıl da gübre fiyatlarındaki artış nedeniyle yüzde 25'lik bir düşüşün olması üreticiyi sıkıntıya soktu.

GÜBRELEME YAPILAMADI

Kestel Ziraat Odası Başkanı Fevzi Fırtına, son iki yıllık üretimde binlerce tonluk düşüşün olduğunu ve bununda hem çiftçiye hem de ülke ekonomisine zarar verdiğini ifade etti. Fırtına "Gerek yaşanan hastalıklar gerekse gübre fiyatlarındaki artış üretimi büyük ölçüde kayba uğrattı. Gübre fiyatları çok yüksek olduğu için üretici yeteri kadar gübreleme yapamıyor. Yeterli gübre beslenmesi olmaması da doğrudan üretim miktarını etkiliyor. Eğer kısa sürede önlem alınmazsa Bursa'da armut üretimi diye bir şey kalmayacak. Ben çiftçime ne diyeceğim" dedi. Türkiye'nin toplam armut üretiminde 6'ncı sırada, kaliteli armut üretiminde ise 1'inci sırada olduğunu belirten Fırtına şunları söyledi: "Bundan 20 yıl öncesine kadar armut üretiminde adımız geçmiyordu. Ancak yürütülen çalışmalar ile İtalyanların Santa Maria armudunu getirterek üretimini gerçekleştirdik ve dünya armut ihracatında söz sahibi olduk. Ürettiğimiz armudun İtalyanlarınkinden daha kaliteli olması ile Avrupa ve Doğu Avrupa ülkelerinin yanı sıra Irak, Arabistan, Kuveyt, Katar, Kazakistan, Türkmenistan ve hatta Çin'e kadar ihracat yapar duruma geldik. Şimdi ise gübre fiyatlarından dolayı üretimde düşüş yaşar olduk. Bu duruma biran önce el atılmalı. Yoksa 20 yıllık emek boşa gidecek."

"20 YILLIK EMEK BOŞA GİDECEK"
Armut üretiminin Bursa için çok önemli olduğunu söyleyen Fırtına "Tanesi 800 grama kadar büyüyen Deveci armudu kendi menşeimizdir. Şu an dünyanın 1 numaralı armudu. Ancak neredeyse tamamına yakını Arap ülkelerine ihraç edilen bu armut türü Suriye'de yaşanan iç savaştan dolayı elimizde kaldı. Kara yoluyla gönderilemeyen bu armutlar soğuk hava depolarında çürüdü. Santa Maria armudunda da rekolte düşüklüğü olması üreciye büyük darbe vurdu. Armut üretiminde çiftçinin masrafı oldukça yüksek. Bir de bu durumlarla karşılaşınca çiftçiler büyük zarar görüyor. Çiftçiler mağduriyetlerini dile getiremedi. Bu sorun sadece çiftçinin değil tüm ülkenin sorunu" görüşünü dile getirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rekolte kaybı üreticiyi üzdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN