Ayıdan sonra kurt kâbusu

Bursa'da ayılardan sonra şimdi de kurtlar vatandaşların kâbusu oldu. Aç kalan kurtlar Büyükorhan ilçesinde bir yılda 218 küçükbaş hayvanı telef etti. Köylüler tedirgin...

Giriş Tarihi: 18.8.2013
U
ludağ'ın eteklerine yakın olan yerleşim yerlerinde ve dağ köylerinde yaşayanların başı son dönemde vahşi hayvanlardan dolayı dertte. Geçtiğimiz aylarda aç kalan bir ayının Uludağ eteklerinde yer alan Kaplıkaya Mahallesi'ne inmesi vatandaşlara büyük bir korku yaşatırken, son dönemde dağ köylerindeki hayvan sürülerine dadanan kurtlar da besicilerin ve köy halkının kabusu oldu. Büyükorhan ilçesinde 218 hayvanı telef eden kurtlar vatandaşlara da korku salıyor. Temmuz ayında yaşlı bir kadının kendisine saldıran kurttan ağaca çıkarak canını zor kurtardığını söyleyen yöre halkı, en büyük geçim kaynakları olan hayvancılığın tehdit altında olduğunu belirterek yetkililerden yardım istedi. Yörede kurt saldırılarının günlük vaka haline geldiğini belirten köy sakinleri, "Kurt popülasyonu nasıl arttı, bu kurtlar nereden geldi bilmiyoruz. Son 1 yılda 37 hayvan yetiştiricisinin 218 küçükbaş hayvanı kurtlar tarafından telef edildi. Maddi zararımız 500 bin liraya ulaştı. Bu rakam tedbir alınmadığı takdirde giderek artacak. İnsanlar kurtlar yüzünden tarlalarına, bahçelerine gidemez oldu. Vatandaşlar ayı ve kurt gibi vahşi hayvanlardan dolayı sıkıntılı günler geçiriyor" diye konuştu. Büyükorhan'da küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan köylüler kurt korkusu yüzünden hayvanlarını artık otlatmaya götüremediklerini belirterek "Kanunlar yüzünden kurtlara bir şey yapamıyoruz. Güpegündüz karşımıza çıkıyorlar. Ne köpeklerden, ne insanlardan korkuyorlar Devlet bu işe bir çare bulamayacaksa bizi alsın bir ovaya yerleştirsin. Bu gidişle elimizde hayvan kalmayacak" dedi.

KURTLARA KÖPEKLİ ÇÖZÜM

Bursa Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği (BDKKY) Başkanı Yıldırım Oran, kurt saldırılarının artması üzerine Büyükorhan'a giderek hayvan yetiştiricilerini dinledi. Besicilerle beraber basın açıklaması yapan Oran, artan kurt popülasyonunun dağ yöresinde hem insanları, hem hayvanları tehdit ettiğine dikkat çekti. Oran "Büyükorhan'da çiftçilerimizin hayvanlarına kurtların saldırması had safhaya ulaştı. 2011 yılında Orhaneli ve civarında kurt saldırısı yönünde ihbarlar gelmeye başladı. Hayvanlara saldıran kurtların tasmalı olduğu, evcil olduğu söylendi, bu durumu yetkililere ilettik. Ancak bir netice alamadık" dedi. Birlik olarak yetiştiricilerin yanında olduklarını da ifade eden Oran, yetiştiricilerin ellerindeki köpeklerle kurtlarla mücadele edemediğini belirtti. Oran "Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne (TİGEM) bağlı Karacabey Hara'sından 500 adet akbaş ve kangal köpeği talebinde bulunacağız. Ayrıca yetiştiricilere ses dalgası cihazı da temin edilmesi gerekiyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayıdan sonra kurt kâbusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN