Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İpekböceği test sürüşlerine başladı

Bursa'da üretilen Türkiye'nin ilk yerli tramvayı 'İpekböceği' test sürüşlerine başladı. Heykel Garaj T1 hattında kullanılacak olan tramvay test sürüşünde sorunsuz bir şekilde raylarda ilerledi

Giriş Tarihi: 18.8.2013
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, hatta ilk kez hatta 750 volt enerji verdiklerini ve testlerin tamamlanmasının ardından kısa zamanda yolculu seferlere başlanacağını söyledi. Durmazlar Firması tarafından üretilen Türkiye'nin ilk yerli tramvayı 'İpekböceği' test sürüşleri için raya indi. Kent merkezini araç gürültüsü, egzoz gazı kirliliği ve yoğun araç trafiğinden arındırmak amacıyla yapılan ve yaklaşık iki aydır Kent Meydanı'nda sergilenen ilk prototip araç, akşam saatlerinde kaldırıldı. Gecenin ilerleyen saatlerinde ise hatta çalışacak olan tramvay, TIR üzerinde Kent Meydanı'na getirildi. Tramvayın raylara indirilmesi amacıyla rampanın kurulmasının ardından 'İpekböceği' vatandaşların meraklı bakışları arasında raylara indi. Daha sonra hatta ilk kez enerji verilirken, tramvayın sorunsuz bir şekilde hattan enerji alması sağlandı. Yaklaşık 3.5 saat süren hazırlıkların tamamlanmasının ardından ilk test sürüşü gerçekleştirildi. Bursaray Osmangazi İstasyonu önündeki tramvay duraklarında, kapı ve durak mesafeleri ölçülürken, manevralarını sorunsuz bir şekilde yapan tramvay, Darmstadt Caddesi'ne çıktı. Cadde üzerinde de bir süre ilerleyen tramvayın ilk test sürüşü, rayların üzerine park eden araçlar yüzünden noktalandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sadece Bursa için değil Türkiye için de gurur kaynağı olan yerli tramvayın raylara indirilmesi çalışmalarını beraberindeki Genel Sekreter Seyfettin Avşar, Yerli Tramvay Proje Danışmanı Taha Aydın ve Burulaş Genel Müdürü Levent Fidansoy ile birlikte izledi.

BAŞARIYLA TAMAMLANDI
İlk test sürüşünün heyecanını yaşadıklarını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, (sağda) "Şehir içi ulaşıma nefes aldıracak olan T1 Tramvay hattı çalışmalarında artık sona geldik. Sırada test sürüşleri var. Raylara indirilen tramvay, 750 volt enerji ile beslendi. Tüm devreler kontrol edildi ve test sürüşünü de başlatmış olduk. Yüklerle deneme testleri yapılacak ve kısa zamanda yolculu seferleri başlatmış olacağız. Şimdiden Bursa'mıza hayırlı olsun" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İpekböceği test sürüşlerine başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN