Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En neşeli imza töreni

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve BUSKİ'de görev yapan toplam bin 116 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi, Büyükşehir Belediyesi ve BUSKİ ile Hizmet-İş Sendikası yetkililerince imzalandı. İmza sonrası davullu zurnalı kutlama yapıldı

Giriş Tarihi: 23.8.2013
Büyükşehir Belediyesi, bünyesinde çalışan işçilerin ekonomik ve sosyal yaşamlarını daha da iyileştirmeye yönelik sözleşmeyi gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, BUSKİ Sosyal Tesisleri'nde gerçekleştirilen törende, Bursa'yı her alanda geleceğe taşırken, bu vizyonda çalışmalarını sürdüren personelin de haklarına önem verdiklerini ifade etti. Bursa'nın önemli projeleriyle Türkiye'nin gündeminde olduğunu belirten Altepe, "Bursa'nın sesini dünya duyuyor. Büyükşehir Belediyesi olarak son 4.5 yılda yaptığımız hizmetler, 4 dönemde yapılan hizmetleri geçti" dedi. Bursa'nın ulaşımdan spora kadar her alanda gelişip, farkedilir derecede geliştiğine işaret eden Altepe, toplu iş sözleşmesinin de Bursa'ya hayırlı olmasını dileyerek, "20 Şubat 2013 tarihinden beri devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmeleri, bugün atılan imzalarla nihayete eriyor. Toplu iş sözleşmesi yüksek hakem kuruluna gitmeden Büyükşehir Belediyesi ile Hizmet-İş Sendikası arasında çözüldü. Sözleşme, Büyükşehir Belediyesi'nden 730, BUSKİ'den de 386 olmak üzere toplamda bin 186 işçiyi kapsıyor. Bursa'ya ve Büyükşehir Belediyesi'ne yakışan güzel bir sonuç yaşandı. Bizler her zaman mesai arkadaşlarımıza haklarını verme konusuna önem veriyoruz. İşyeri huzurunun, birlik ve beraberliğinin korunarak hizmetlerimizi devam ettirmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

İŞÇİ MAAŞLARINA ZAM
Sözleşmenin uzlaşmayla gerçekleştirildiğini ifade eden Altepe, 2013 ile 2015 arasını kapsayan sözleşmenin detaylarını da açıkladı. Düzenlemelere göre, işçilere ilk 6 ayda yüzde 4, ikinci 6 ayda yüzde 4 ve sosyal haklarla birlikte ortalama yüzde 10 yıllık artış, 2'nci yıl ilk 6 ayda yüzde 4, ikinci 6 ayda yüzde 4 zam uygulanacak. 2 yılın sonunda toplam artışın yüzde 19'u bulacak. Buna göre 2 bin 433 lira 40 kuruş olan en düşük ücret, yeni zamla birlikte 1 yılın sonunda 2 bin 719 lira 77 kuruşa çıkacak, bir yılın sonunda ortalama maaş 2 bir 958 lira 76 kuruşa çıkarken, en yüksek maaş ise 3 bin 609 lira 91 kuruşa yükseltilecek. Hak-İş'e bağlı Hizmet-İş Sendikası Genel Eğitim Sekreteri Ali Osman Kart da sözleşme konusunda empatiyle uzlaşma sağlandığını belirterek, taleplere sağduyulu yaklaşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'ye teşekkür etti. 33 yıldır hizmet veren sendikanın 'Önce İnsan, Önce Emek' ilkesiyle yoluna devam ettiğini kaydeden Kart, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde 1992'den bu yana faaliyet gösterdiklerini söyledi. Sendika olarak üyelerin istihdamının devamlılığını önemsediklerini anlatan Kart, sendika olarak üyelerine sağladıkları sosyal imkanlar hakkında da bilgiler verdi. Kart, Büyükşehir Belediyesi, şirketlerinin de toplu iş sözleşmesi kapsamında değerlendirilmesinin gerekliliğine de dikkati çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En neşeli imza töreni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN