Türkiye'nin en iyi haber sitesi

18 ayda dönüşecek

Bursa'da kaçak ve çarpık yapılaşmanın en yoğun yaşandığı Yıldırım ilçesi, kentsel dönüşümle birlikte yepyeni ve modern bir görünüme kavuşacak

Giriş Tarihi: 25.8.2013
Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın Bursa'ya gelerek tüm Türkiye'deki kentsel dönüşümün startını verdiği Yıldırım ilçesi 18 ayda yepyeni bir görünüme kavuşacak. Bakanlar Kurulu kararıyla riskli alan ilan edilen Bursa'nın gecekondu mahallelerinin bulunduğu Yıldırım'da 500 hektarlık alan 7 etapta dönüşecek. Mevlana Mahallesi'nde ilk etapta 7 bin 600 konutun temeli atılacak. İlçede yapılacak olan konutlar, yeşil ile barışık, enerji verimliliği ve atık ayrıştırma sistemleri bulunan, yağmur suları ve güneş enerjisini en verimli şekilde değerlendirme özelliğine sahip olacak. 1+5 katlı olarak inşa edilecek olan konutlar tüm Türkiye'ye örnek olacak. Kişi başına 12 metrekare yeşil alana sahip olacak konutlarda bisiklet yolları da yer alacak. Kentsel dönüşüm alanlarında araçlar için otopark zorunluluğu getiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Mevlana Mahallesi'nde de binaların altını bu şekilde tasarladı.

BORÇLAR BUNALTMAYACAK

Kentsel dönüşüm kapsamında hak sahiplerini mağdur etmeyen bakanlık, Yıldırım'da değişik büyüklükte bina yapılmasına imkan sağladı. Bakanlık, yıkılan dairelerin yerine aynı büyüklükte evler verilmesini sağlayarak, hak sahiplerini yıllar süren borç ödemelerinden kurtaracak. İlçeyi çarpık yapılaşmadan kurtararak güvenli ve yaşanabilir bir kent oluşturmayı hedeflediklerini ifade eden Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, kısa sürede tamamlayacakları projelerle Türkiye'ye örnek olmak istediklerini söyledi. Proje kapsamında evleri yıkılan mülk sahiplerine yeni konutlar teslim edilene kadar 18 ay süreyle Bakanlık tarafından kira yardımı yapılacağını belirten Keskin, "Eğer inşaat süresi 18 ayı aşarsa, sonraki kirayı müteahhit firma ödeyecek" dedi. Kentsel dönüşüm kapsamında ilk etapta 21 binanın yıkıldığı Bursa'da ise toplam 7 mahallede 30 bin konut yıkılacak. Bu konutların yerine 7 ayrı dönem halinde toplam 40 bin konut yapılacak. Yapılacak konutlar ise oldukça modern bir mimari ile inşa edilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
18 ayda dönüşecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN