Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bursa kanser taramasında lider

Ücretsiz kanser taraması yapan merkezlerlerden biri olan Bursa, performansını artıran iller arasında yer aldı. Kent üst üste iki hafta liderliği başka şehirlere kaptırmadı

Giriş Tarihi: 25.8.2013
Ulusal Kanser Tarama Standartları doğrultusunda halka ücretsiz kanser tarama hizmeti sunan merkezler yoğun talep görüyor. Kanser Daire Başkanlığı tarafından periyodik değerlendirmeler yapılan KETEM'ler arasında başarılı iller sıralandı. Meme ve serviks kanseri taramalarında Bursa performansını yükseltirken, meme kanseri taramalarında Rize ve Denizli ikinciliği paylaştı.

TEK ÇARE ERKEN TANI

Bursa İl Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Resul Özbek, kanserde erken teşhisin hayat kurtardığını belirterek, "Döne Ocak Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)'ne başvurmaktan çekinmeyiniz" uyarısında bulundu. Kanser Haftası nedeniyle yazılı açıklama yapan Bursa İl Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Resul Özbek, "Ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kanser, kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer almaktadır" dedi. Uzm. Dr. Resul Özbek, kanserin tedavisinin çok daha kolay ve etkili olabildiği erken evrelerde yakalanması gerektiğini kaydederek, tarama yöntemlerinin hastalığın başlaması ile hastalığın görünür bir belirti verdiği ana kadar olan süreçte yapıldığını söyledi. Özbek, "Tarihi Muradiye Külliyesi'nde faaliyetini sürdüren Döne Ocak Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi'ne (KETEM) mutlaka başvurulmalıdır. Halkın bilinçlendirilmesi ve kanser vakalarının erken evrelerde yakalanmasına yönelik tarama programları uygulayan KETEM, kanserle mücadelede oldukça önem arz etmektedir. Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğü Osmangazi Toplum Sağlığı Merkezi bünyesinde hizmetini sürdüren Döne Ocak KETEM'de, Rahim ağzı kanseri için, 30-65 yaş arasındaki kadınlara 5 yılda bir, meme kanseri için 40-69 yaş arası kadınlara 2 yılda bir, kalın bağırsak kanseri için 50-69 yaş arasındaki kadın ve erkekler 2 yılda bir tarama yapılmaktadır" şeklinde konuştu.

BELEDİYELERLE İŞBİRLİĞİ

Uzm. Dr. Resul Özbek, vatandaşların sağlığını korumak adına hizmet ettiklerini belirterek Bursa'da yer alan 'Kanser Erken Tanı ve Tarama Merkezi'ne vatandaşların daha kolay ulaşması adına merkez ve ilçe belediyelerle birlikte çalışmalara başladıklarını duyurdu. Halkın kanser konusunda bilinçlenmesi ve ulaşım sorunlarının çözümü için merkez ve ilçe belediyeleri ile görüştüklerini açıklayan Özbek, "Amacımız vatandaşlarımızı çağın hastalığı olarak nitelendirilen kanserden korumak. Bu amaçla belediyelerimizle birlikte hareket etmek çok önemli. Görüştüğümüz belediye başkanlarımız her anlamda yardımcı olacaklarını belirttiler. Yaptığımız görüşmelerde İnegöl, Keles ve Gemlik belediye başkanlarımız tam destek sözü verdiler. Kısa sürede diğer belediye başkanlarımızla da görüşerek protokol düzenlemeyi amaçlıyoruz" ifadesinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa kanser taramasında lider
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN