CEMALETTİN GÜRSOY: İşe engelli başlayana malulen emeklilik zor

Giriş Tarihi: 30.8.2013
Değerli okurlar. Engelli okurlarımdan gelen şikâyetlerin çoğu malulen emeklilik üzerine. Ancak, kulaktan dolma bilgilerle erken emeklilikle malulen emeklilik farklı algılanıyor. Dolayısıyla mağdur sayısı da artıyor. Serap Kara isimli okurumuzun kafası karışmış soruyor:

17 yaşında ameliyat oldum. 2002 yılında SSK girişim oldu. Şuan 10 senem ve 1.800 günüm var. SGK giriş sorunu yaşar mıyım?
Ayrıca malûlen emeklilik hakkım yanar mı? Bu konu kafama takılıyor. Yardımcı olursanız sevinirim. - Serap Hanım. Önce geçmiş olsun. Ameliyat sonrası bulaşıcı bir hastalığınız oluşmamışsa sigortalılığınızın (4-A/ SSK, 4-B/Bağ-Kur, 4-C/Emekli Sandığı) devamında bir sorun yaşamazsınız. Ki, sigortanızın devam ediyor olması bir sorun yaşamadığınızın göstergesi. Sizin gibi 09/09/1999- 30/04/2008 yılları arasında sigorta girişi olan kadınların emeklilik şartları ise şöyle: 20 yıl, 7000 işgünüyle 58 yaşında emekli olabilir. Ayrıca ameliyatınız nedeniyle en az yüzde 40 aranında engelli raporunuz varsa 19 yılı tamamlayıp 4.240 gün prim ödediğinizde yaş sınırına takılmadan erken emekli olabilirsiniz. Yine Kalp, böbrek, tüberkiloz, şekert gibi rahatsızlığınız varsa malûllük haklarından da yararlanabilirsiniz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CEMALETTİN GÜRSOY: İşe engelli başlayana malulen emeklilik zor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN