Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hedef 10 bin motosiklet

Giriş Tarihi: 1.9.2013

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin yerli üretim atağına bir yenisi daha eklendi. Belediyenin yönlendirmesiyle üretimine başlanan ilk motosikletler tamamlandı

Büyükşehir Belediyesi tarafından 2010 yılında yapılan yönlendirmeler sonucu Çalı Sanayi Bölgesi'ndeki bir pres fabrikası tarafından üretilen ilk motosikletler tamamlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Meclis Başkanı Remzi Topuk ile birlikte motosikletlerin üretimini yapan Çalı Sanayi Bölgesi'ndeki Ar Pres Fabrikası'nı ziyaret etti. Fabrikada üretilen motosikletleri ilgiyle inceleyen Altepe, Bursa'nın tramvay, metro vagonu, hızlı tren altyapısı ve mekanik katlı otopark üretimlerinin ardından motosiklet üretimine de geçmesinin sevindirici olduğunu söyledi. Cesur girişimden dolayı fabrika sahibi İsmet Acar ile oğlu Zülfü Acar'ı tebrik eden Altepe "Artık Bursa'da motosikletler de yerli olarak üretilebiliyor. 3.5 beygir gücünde ve iki zamanlı olan bu motosikletler, yüzde 86'sı yerli olacak şekilde dünya pazarlarında boy gösterecek" diye konuştu. Bursa adına güzel bir gelişme sağlandığına değinen Altepe, "Bursa markalı ürünlerin dünya pazarlarında boy göstermesini sağlamak için gereken her türlü desteği vermeye hazırız" dedi.

AFRİKA'DAN BAYİLİK TALEBİ
Yaklaşık 20 yıldır motosiklet yedek parça sektöründe faaliyet gösterdiklerini ifade eden firma yetkilisi Zülfü Acar ise 2010'dan bu yana geliştirilen iki zamanlı, hava soğutmalı, zincir aktarmalı motosikletlerin Afrika'nın birçok ülkesinde müşteri avına çıktığını söyledi. Bayilik ve satış için birçok firmayla görüşmelerinin sürdüğünü ifade eden Acar, "2014'ün başında, yaklaşık 10 bin adetlik ilk üretime geçebileceğiz. Bursa için yepyeni bir soluk olan ürünümüz, firmamızın baştacı olarak bizleri onurlandırdı" görüşünü dile getirdi. BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk da Bursa'nın motosiklet üretimiyle ihracatta bir adım daha atmasının önemli bir gelişme olduğunu dile getirdi. Kentin sanayi dinamiklerinin ve zenginliklerinin farkına vararak tam kapasiteyle faaliyete geçmesi konusunda Büyükşehir Belediyesi ile ortak hareket ettiklerini belirten Topuk, "Devlet olarak 2023 hedeflerimiz var. Bu hedeflerin gerçekleşebilmesi için Bursa sanayisinin çok daha aktif hale gelmesi gerekiyor. Bu üretim bizi, 2023 hedeflerine ulaşma konusunda biraz daha cesaretlendirecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hedef 10 bin motosiklet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN