Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yemen'de alıkonulan denizcinin ailesi endişeli

Bursalı Demirci ailesi, geçen 6 Temmuz'da Yemen Sahil Güvenlik güçleri tarafından kaçak silah bulundurduğu iddiasıyla alıkonulan yük gemisinde çalışan oğulları Rifat'ın evine dönmesini bekliyor

Giriş Tarihi: 1.9.2013
Geçen 6 Temmuz'da Yemen Sahil Güvenlik güçleri tarafından kaçak silah bulundurduğu iddiasıyla Hudeyde Limanı'na çekilen Comoros bandıralı Svetla adlı yük gemisinde çalışan 24 yaşındaki Rifat Demirci'nin eşi Hanife Demirci, 1 yaşındaki kızları Eylül Su'nun, 'baba' demeye başladığını ve eşinin serbest bırakılmasını beklediklerini söyledi. Kocaeli merkezli Sargem Denizciliğe ait Comoros bandıralı Türk gemisi Svetla, 6 Temmuz'da, kaçak silah suçlamasıyla Hudeyde Limanı'na çekildi. Gemide görev yapan 8'i Türk olmak üzere toplam 13 mürettebat gözaltına alındı. Hatay Limanı'ndan kalkan gemide yağcı olarak görev yapan Rıfat Demirci'nin Bursa'nın Yenişehir İlçesi Kurtuluş Mahallesi'nde oturan anne ve babası iki aydan beri çocuklarının yolunu gözlüyor.

CAN GÜVENLİĞİ YOK

Bir temizlik firmasında çalışan Rıfat Demirci'nin babası Dursun Demirci, oğluna kavuşmak için Türk Hükümeti'nden yardım istediklerini söyledi. Baba Dursun Demirci, "Oğlumuzla birlikte 13 personel gemide mahsur durumdalar. Oğlumuzla telefon görüşmesi yapıyoruz. Bizlere aç ve susuz olduklarını söyledi. Oğlum, ayrıca, mürettebat olarak, fiziksel ve psikolojik olarak rahatsızlandıklarını da kaydetti. 2 aydır kimse oğlumuz ve mürettebatın kurtulması için bir çaba harcamıyor. Rıfat ve arkadaşları için büyük endişe duyuyoruz" ifadelerini kullandı. Geminin 'yük-rota' suçundan tutulduğunu ve soruşturmanın gizli yürütüldüğünün söylendiğini de vurgulayan Dursun Demirci, "Oğlumuz, makine dairesinde çalışıyor. Görevi gereği yük ve rotayı bilmiyor. Buna rağmen Yemen hükümeti tarafından salınmadı. Cumhurbaşkanımızdan, Başbakanımızdan ve Türk Hükümetinden yardım bekliyoruz. Çilemize son verilmesini istiyoruz" dedi. Baba Dursun Demirci, oğullarıyla irtibatı, Türk konsolosluğu tarafından verilen bir sim kart sayesinde sağladıklarını sözlerine ekledi. Rifat Demirci'nin eşi Hanife Demirci ise, 1 yaşındaki kızları Eylül Su'nun 'baba' demeye başladığını ve babasını çok aradığını belirtti. Üzüntülü eş Hanife Demirci, "30 Ağustos'ta eşimin doğum günüydü. Kızım ve ben eşimin doğum gününde burada olmasını çok isterdik. Kızım babasını çok özledi ve babasını çok arıyor" diye konuştu. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Gümrükçü daha önce yaptığı açıklamada, Yemen makamlarının olaya ilişkin soruşturmasının sürdüğünü, Türk mürettebatın durumunun ise Sana Büyükelçiliği'nce takip edildiğini açıklamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yemen'de alıkonulan denizcinin ailesi endişeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN