Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nde parmak iziyle mesai dönemi başladı

Giriş Tarihi: 5.9.2013 15:17

çalışanları parmak izi basarak mesaiye başlıyor.Yaklaşık bin 100 civarında kişinin çalıştığı belediyede iş gücü kaybının önlenmesi için parmak izini okutan bir sistem devreye sokuldu.

Belediye ana hizmet binasına yerleştiren sistem kapsamında çalışanlar, sabah saatlerinde cihaza parmak basarak işe başlıyor, aynı şekilde mesai çıkışını gerçekleştiriyor.
Uygulama ile ilgili bilgi veren Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, sistemin emniyetin fonksiyonuyla değil oto kontrol amacıyla kurulduğunu söyledi.

Çalışanını kontrol etmenin bir kurumun en doğal hakkı olduğunu belirten Sedefçi, "Mesaiyi doğru şekilde yapmanın bir yöntemidir. Oto kontrol sistemidir. Onun dışında herhangi bir olay yok. Burada memurunu kontrol etmek bir kurum için en doğal hak olduğunu düşünüyorum. Bunun bir yöntemi de sabah işe gelirken herkes parmak izini basamak, saat kaçta mesai yaptığı görülecek. Akşamüstü saat kaçta çıktığı ortaya çıkacak." dedi.

Türkiye'de birkaç yıldan bu yana uygulanan yeni bir sistem olduğunu anlatan Sedefçi, "Araştırdık, sistemin faydalı olduğunu gördük. Memurlar sabahleyin işe gelirken imza alırız. Oradaki imza alış ve geliş saatlerinin deftere işlenmesi oradaki müdürün ya da şefin inisiyatifinde oluyordu. İnsan girdiği zaman bir işe o sistem çalışmıyor, sıkıntı yaratıyor. Şimdi insan olmayan bir sistem devreye girince, parmak izi dakika ve saatini gösterdiğinde o memurun işine olan bağlılığını, verimini ortaya çıkmasına olanak sağlıyor." diye konuştu.

Çalışanların mesai saatlerini kontrol edilmesini kişilere bırakıldığı zaman kişilerin birbirini koruma, kollama ihtimali bulunduğunu anlatan Sedefçi, "Bu kişiler bir sisteme bağlı ise, sistemle kontrol ediliyorsa, kimsenin hile hurda yapma şansı olmaz. Sistem kurulduğu için, insanlar bu sistemi bozamadıkları için de kimse kimseyi kayıramaz, kollayamaz. Buradaki en büyük olay özür dilerim. Hani bizim sıkıntımız o. İşe aldığımız partili arkadaşlarımızdan daha çok sıkıntı yaşıyoruz. İşte ben CHP'nin üyesiyim, delegesiyim şeklinde, işten kaytarmalar, sanki torbilli gibi havalara kendilerini sokmalar, bunlar yanlış işler. Tam tersi bunlar daha çok çalışarak partili olmayanlara örnek olması gerekirken partiyi kullanarak bazılarının kaytarma yoluna gittiklerini görerek üzülüyorum. Bu sistemde kimse kaytaramayacak. Herkes adam gibi mesaisini vererek işini yapacak. İşini yapmayan da defolup gidecek." açıklamasını yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Edirne Belediyesi'nde parmak iziyle mesai dönemi başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN