Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çapraz nakille akraba oldular

Böbrek yetmezliği çeken eşlerine kan uyuşmazlığı nedeniyle böbreklerini veremeyen Ziya Nalbant ve Mustafa Gül, birbirlerinin eşine organ bağışlayarak çapraz nakille akraba oldu

Giriş Tarihi: 6.9.2013
Ziya-Nurten Nalbant ve Mustafa-Nuray Gül çiftinin kaderleri geçtiğimiz şubatta Acıbadem Bursa Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde birleşti. Yıllarca böbrek hastalıkları nedeniyle tedavi gören eşlerinin yaşadığı sorunlara dayanamayarak böbreklerini vermek isteyen fedakar kocaların karşısına çok büyük bir engel çıktı. Kan grupları uymuyordu. Bu durumda böbrek vermeleri imkansızdı. Umutlarının tükendiği noktada, hastane tarafından kendilerine 'çapraz nakil' seçeneği sunuldu. Yani birbirlerinin eşlerine böbreklerini verebileceklerdi. Nalbant ve Gül çifti hayatlarını kurtaracak bu seçeneği sevinçle kabul ettiler. 7 Şubat'ta gerçekleştirilen başarılı bir operasyonla Ziya Nalbant'tan (45) alınan böbrek Nuray Gül'e (45), Mustafa Gül'den (45) alınan böbrek ise Nurten Nalbant'a (38) nakledildi. Çiftler aynı gün ameliyata alınarak ortak kaderlerini yaşamış oldular.

DONÖR DEĞİL DÜNÜR

Kamyonu şoför olarak çalışan Ziya Nalbant ile Balıkesir'de sınıf öğretmenliği yapan Mustafa Gül, bundan birkaç ay öncesine kadar birbirlerini hiç tanımamış olmalarına rağmen, şu an adeta bir ağabey kardeş gibiler. Gül ve Nalbant "Kan uyuşmazlığı nedeniyle kendi eşlerimize böbreklerimizi veremedik. Doktorlar çapraz nakille birbirimizin eşlerine bağışta bulunabileceğimizi söylediklerinde ise hemen kabul ettik. Şu an eşlerimiz hem de biz çok sağlıklıyız. Organ verenlere 'donör' deniyormuş biz donör değil kendimizi 'dünür' gibi hissediyoruz. Böbreklerimizi değil sanki birbirimize kız alıp, kız verdik. Kendimizi o derece yakın hissediyoruz" diye konuşuyor.

'40 YILDIR TANIYOR GİBİYİZ'
Ameliyatın ardından geçen 5 aylık sürede aileler telefonla birbirlerini arayıp, buldukları her fırsatta da yüz yüze görüşüyor. Organ naklinin ardından kendisini eski günlerindeki gibi enerjik hissettiğini belirten Nuray Gül, "Bugün eğer eski günlerimdeki gibi sağlıklıysam bunu Ziya Nalbant ve eşi Nurten Nalbant'a borçluyum. Eğer kanlarımız uyuşmasaydı şu an hala hasta olabilirdim. Çapraz nakil ile iki aile birden yaşanan o kötü günleri geride bıraktı" diyor. Nurten Nalbant ise duygularını "5 yıldır diyalize giriyordum. Operasyon bana sağlığımın yanı sıra bir abla bir de abi kazandırdı. Mustafa ve Nuray ile artık biz büyük bir aile olduk" sözleriyle anlatıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çapraz nakille akraba oldular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN