Bir günlük yasağı anlattı

Sınır kapısından 'Sakıncalısın Yunanistan'a giremezsin' denilerek geri çevrilen, bir gün sonra ise ülkeye girişine izin verilen Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar bir günlük yasağın şokunu yaşıyor

Giriş Tarihi: 8.9.2013
Doğum yeri olan ve halen ailesinin yaşadığı Yunanistan'a girişine izin verilmeyen ancak bir gün sonra ülkeye girebilen Osmangazi Belediye Belediye Başkanı Mustafa Dündar içini SABAH BURSA'ya döktü. Belediye eliyle Balkan ülkelerinde yaşayan Türklere yapılan yatırımlardan ve bu yatırımlar sayesinde gelişen dostluktan rahatsızlık duyan bazı çevreler olabileceğini söyleyen Dündar "Ne olursa olsun başta Yunanistan olmak üzere Balkan ülkelerinde yaşayan Türk halkıyla kucaklaşmaya devam edeceğiz" dedi. Balkan ülkeleri ile kurdukları dostluk köprüsüne değinen Başkan Dündar "Osmangazi nüfusunun büyük bir kısmını Balkanlar'dan gelen göçmenler oluşturuyor. Dolayısıyla bizim seçmenlerimizin taleplerine yönelik olarak göç ettikleri bölgelerle sosyal ve kültürel ilişkileri geliştirmek adına faaliyetlerde bulunarak her iki kesimi de mutlu etmeye çalışıyoruz. Bu faaliyetler elbette öncelikle kardeş belediyeler vasıtasıyla oluyor ve bu sayede belediyeler arasında teknik, kültürel ve sosyal işbirlikleri oluşuyor. Bu vasıta ile barışa da bir katkı sağlamış oluyoruz" dedi.

'GİRİŞİM ENGELLENMİŞ ŞOK OLDUM'
Dündar, doğduğu köy olan Kozlubekir ile kardeş şehir protokolü imzaladıklarında büyük mutluluk duyduğunu söyleyerek şöyle devam etti: "Biz Kozlukebir ile ilk çalışmamızı o bölgedeki basın mensuplarını buraya davet ederek başlattık ve Osmangazi Belediyesi'nin faaliyetlerini paylaştık kendileriyle. Daha sonra belediye çalışanlarını ağırladık. Elbette bölge bizimle mukayese edildiğinde çok küçük bir bölge ama önemli olan katkı sunmaktır diye düşündük. Bölge insanı daha ziyade ziraatle uğraşan insanlar olduğu için fidancılık ve arıcılık kursu gibi kurslarla da onlara destek olduk." Osmangazi Belediyesi'nin Kozlukebir'de son gerçekleştirdiği organizasyon olan ve Sirkeli mevkiinde düzenlenen iftar yemeğinin büyük bir katılımla gerçekleştirildiğini belirten Dündar "Yine dostluk ve kardeşlik temalarının işlendiği iftar yemeğine sadece yöre köylerinden 4 bin 500 kişilik bir katılım oldu. Bölgedeki köylerin nüfusu ve dağılımı dikkate alındığında şaşırtıcı bir kalabalık toplandı. Organizasyon çok başarılı geçti. Bu belki de Yunanistan'da bazı kesimlerin gözünü korkutmuş olabilir" diye konuştu. Sınır kapısında yaşadığı o günü anlatan Başkan Dündar şunları söyledi: "En son geçtiğimiz hafta sonu Kozlukebir Belediyesi'nin organize ettiği tarihi Alantepe Panayırı'na katılmak için yola çıktık. Zaten her yıl katıldığımız bir panayır. Bu yıl da Osmangazi Belediyesi olarak oraya katıldık, güreşçi ve sanatçı gönderdik. Cuma akşamı ben de gittim ve giderken gümrükte durduk. Yunanistan kısmına geçtik ve bir yarım saat kadar bekledik. Zaten gümrükler çok kalabalıktı o günlerde. Bir sorun olduğunu söylediler. Bir süre sonra kızım ve şoförümün pasaportlarını verdiler. Bana da 'Senin pasaportunda sorun var' dediler. Belediye başkanı olduğumu söyledim, beni tanıyorlar zaten o bölgede. Ama 'Atina size bir yasak koymuş' dediler. Girişim engellenmiş. Şaşırdım, şok oldum. Hiç beklemediğim bir şeydi."

'FANATİK BİR TAVRIMIZ YOK '
Yaşadıklarına bir anlam veremediğini söyleyen Dündar "Bizim fanatik bir tavrımızın olmadığını herkes biliyor. İki ülke arasında bir sorun yaratacak çalışmalara asla imza atmayız. Bizim yaptığımız çalışmalar doğrudan kardeşlik esaslı çalışmalar" diye konuştu. Sınır kapısında yaşanan ilk şokun ardından Dündar Bursa'ya geri döndüğünü ve uluslararası ilişkiler trafiğinin derhal devreye sokulduğunu belirtti. Sorunun diplomatik yollardan giderildiğini ve cumartesi akşamı aranarak artık sınırdan geçebileceğinin söylendiğini belirten Dündar "Bir kez daha sınır kapısına gittim ve bu kez hiçbir şey olmamış gibi sınırdan geçerek panayır alanının olduğu Alantepe'ye vardım. İlginçtir burada davullarla zurnalarla karşıladı halk beni" dedi. Halkın kendisine gösterdiği sevgi selinden dolayı çok mutlu olduğunu belirten Osmangazi Belediye Başkanı sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz o günle ilgili hiçbir gerekçe gösteremiyorlar. Anlaşılır gibi değil. Biz oraya sık sık gidiyoruz bu doğru ama bundan rahatsız olunacak bir durum yok. Son yaptığımız etkinliği bir kez daha inceledim. Konuşmamda bile Mevlana felsefesinden yola çıktım, tamamen kardeşlik üzerine kurulu bir konuşmaydı. Zaten arzumuz ve isteğimiz de o yönde. Ama kardeşlik ve dostluk ortamının böyle taze oluşunu istemeyen insanların şikayetleri söz konusu olabilir. Yasak şimdilik kalktı ama yarın tekrar karşımıza çıkar mı onu bilmiyorum."
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir günlük yasağı anlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN