Okan KIZILKAYA: Uludağ sağlığın merkezi olabilir

Giriş Tarihi: 8.9.2013

Sağlığın kazanılmasında en önemli unsurlardan biri spor. Değişik değerlendirmeler sonucunda ortaya çıkan veriler de sporun anlam kazanması için gerekli şartların yerine getirilmesi gerekiyor.
Yani hergün düzenli spor yapıyor olsanız bile bulunduğunuz ortamda hava kirliliği söz konusu ise yaptığınız sporun çok da anlamı bulunmuyor.
Sporun doğru beslenmeyle, çevreyle ve başka unsurlarla beraber seyretmesi mutlaka çok önemli. Bursa'da Sağlık Turizmi alanında önemli hedeflere ulaşmak için çalışmalar yürütülüyor.
Turistlerin Bursa'ya tedavi amacıyla geldiğinde farklı faaliyetlere ilgi duyması önemli. Bu anlamda dağ, deniz, tarih, yer altı ve yerüstü zenginliklerin servis edilmesi planlanıyor.
Bu çalışmaların hızla hayata geçirilmesi kadar sunumu da kaliteli olmalı. Bursa'da Bursalının bile bilmediği bir çok zenginliğe rastlamak mümkün.
Bunlardan biride Uludağ.
Doğayla iç içe yürütülen kamp çalışmalarında doğru beslenme, spor, değişik alanlarda eğitim faaliyetleri yürütülüyor.
Uludağ'ın mutlaka yaz ve kış sezon faaliyetleri ile daha da canlandırılması şart. İmrenilen bir merkezin her alana ama daha çok sağlık turizmi alanına faydası çok büyük. Sporun temiz hava ile buluşması kamp faaliyetleri yürüyüş alanları ile insanlara verilecek hizmet tüm ülkelerin arayıp bulamadığı bir avantaj.
Her zaman dillendirilen her yaşta sporun muhtemelen anlam bulduğu birkaç kentten birisi olan Bursa'nın bu zenginliklerini doğru anlamak ve hedefe odaklanmak önemli olacaktır.
Bursa Valiliği başta olmak üzere tüm sivil toplum örgütlerinin kamu ve özel kuruluşların bu yolda ilerlemesi adımların hızlanmasına katkı sunacaktır.
Belirli toplantıların açık havada yapılması gibi çeşitli çalışmalarda Uludağ'ın kullanılması gibi bazı basit uygulamalar düşünülebilir.
Belki bu çalışmalara kamu yada özel hastanelerin belirli hastalarına günübirlik Uludağ turları düzenlemesi ile devam edilebilir.
Hastaların temiz hava ve görsel güzelliklerle buluşması nedeniyle kendi hastalığına olumlu katkı yapacağı gibi tanıtım anlamında da katkı sağlayacaktır. Önceliğin yabancı hastalara verilebileceğini aktarmaya gerek yok.
Belki de tüm yıla yayılan kampanyalarla Mudanya'dan başlatılacak ve tüm zenginliklerin aktarılacağı ve Uludağ ile sonuçlanacak kampanyaların düzenlenmesi fayda sağlayacaktır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Okan KIZILKAYA: Uludağ sağlığın merkezi olabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN