Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Leylekler için şalterler indi

Giriş Tarihi: 13.9.2013

Leyleklerin göç rotası üzerinde bulunan Bursa Nilüfer'de, leyleklerin elektrik akımına kapılıp, telef olmamaları için sabah saatlerinde elektrik kesintisi uygulandı. Göç yolu üzerindeki elektrik tellerinin izole edilmesi de gündemde

Nilüfer Belediyesi ve Nilüfer Kent Konseyi'nce her yıl leylekler için şenlik organizasyonunun yapıldığı Eskikaraağaç'ta, düzenlenen çalıştaylar meyvesini vermeye devam ediyor. 2011 yılında Avrupa Tabiat Mirası Vakfı tarafından, "Avrupa Leylek Köyü" ilan edilen Eskikaraağaç'da, geçtiğimiz haziran ayında 9'uncusu düzenlenen şenlik ve çalıştaya, Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş.'den de bir temsilci katılmıştı. Çalıştayda, bölgede ve göç yolları üzerinde leyleklerin ölümüne neden olan elektrik hatlarının, "kuş dostu" hat olarak düzenlenmesi için UEDAŞ Bursa Bölge Müdürlüğü ile işbirliği yapılması kararlaştırılmıştı. UEDAŞ konu ile ilgili duyarlılığını geçtiğimiz gün sabaha karşı Nilüferköy, Ahmetbeyköy ve Aksungur köyleri çevresinde göç yolculuğu öncesi toplanan leylekler için 05:00-07:30 saatleri arasında elektrik kesintisi uygulayarak gösterdi.

TELLER İZOLE EDİLECEK

Geçtiğimiz yıl aynı bölgede birçok leyleğin göç öncesi elektrik hatlarına çarparak öldüğünü hatırlatan Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Şazi Çavuşoğlu, "UEDAŞ'ın bu yaklaşımı bizi sevindiriyor. Yıllardır yaptığımız şenliğin amacı, Uluabat Gölü'nü tanıtarak bölgedeki ekolojik yapı ve çevre sorunları ile leyleklerin saygı duyulması gereken yaşam hakkına dikkat çekmekti. Umarım elektrik işletmeleri özelleşmeden önce TEDAŞ'ın, Uluabat Gölü çevresinde açık olan elektrik tellerini izoleli kablolarla değiştirdiği gibi, bugün özel bir şirket olan UEDAŞ da kıtalar kat ettikten sonra aylarca bizimle birlikte yaşayan bu sevimli dostlarımızın göç yollarındaki açık olan elektrik tellerini izoleli kabloya dönüştürür ya da yeraltına alır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Leylekler için şalterler indi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN