Suriye'den kaçtılar Bursa'da evlendiler

Halep Üniversitesi'nde başlayan arkadaşlık, İnegöl'de düğünle noktalandı. Savaştan kaçan Suriyeli Halil Nahsen ile Rule Şabo, Bursa'da törenle evlendi

Giriş Tarihi: 13.9.2013
H
alep Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde eğitim gördükleri sırada tanışan 29 yaşındaki Halil Nahsen ile 25 yaşındaki Rule Şabo yaklaşık 1.5 yıl aradan sonra İnegöl'de dünya evine girdi. Suriye'de başlayan iç savaşın ardından Halil Nahsen, Türkiye'ye gelince Rule ile bir daha görüşemedi. Gaziantep Üniversitesi'nde eğitimine devam eden Nahsen, arkadaşlarının istekleri ile İnegöl'e gelerek çalışmaya başladı. Yaklaşık 1.5 yıl önce geldiği İnegöl'de yeni bir hayat kuran Halil Nahsen, Suriye'de yaşayan annesi ile 3 kardeşini de İnegöl'e getirdi. Halil Nahsen 1.5 yıl aradan sonra unutamadığı Rule ile iletişim kurarak, görüşmeye başladı. Bu görüşmelerin sonunda genç çift yaklaşık 3 ay önce Suriye'de nişanlandı. Evlenme kararı alan iki genç düğünlerini İnegöl'de yapmaya karar verince, Halil Nahsen Suriye'de yaşayan nişanlısını İnegöl'e getirmek için Suriye'ye gitti. 18 saatlik yolculuğun ardından İnegöl'e ulaşan âşıklar, geçtiğimiz pazar günü Bursa yolu üzerindeki Faruk İnegöl Köftecisi'nde düzenlenen düğünle dünya evine girdi.

'ARTIK EKMEĞİMİZ İNEGÖL'DE'
Damat Halil Nahsen Türkiye'ye 2 yıl önce geldiğini belirterek "Türkiye'ye ilk önce okul için gelmiştim. Daha sonra iş hayatına atıldım. Okul ile iş hayatı bir arada gitmiyordu. Gaziantep Üniversitesi'nde okurken, okulu bırakıp yaklaşık 1.5 yıl önce İnegöl'e geldim. Bizim kısmetimiz buradaymış. Ekmeğimizi İnegöl'de kazanmaktan mutluyuz" dedi. İnegöl'ün ismini daha önce hiç duymadığını belirten Halil Nahsen şöyle devam etti: "Gelmeden önce İnegöl'ün ismini hiç duymamıştım. Mobilya ve sanayi şehri olduğunu bilmiyordum. Bana 'Orası sanayi şehri yaşayabilir misin?' dediler. İlk duyduğumda korkmuştum. Ama İnegöl'ü çok sevdim. İnsanları çok yardımsever. İnegöl'de 7-8 ay kaldıktan sonra Suriye'de yaşayan kardeşlerimi ve annemi yanıma aldım. Annem yaşlı bir kadın. Köyünü özledi. 2 ay kaldıktan sonra köyüne götürdük."

'GÜVENCEMİZ YOKTU'
"Suriye'de olsak böyle bir düğün yapamazdık" diyen damat Nahsen "Orada olsak sessiz sedasız bir düğün yapılacaktı. Eşim gelinlik, ben de damatlık giyemeyecektim. 2.5 yıldır devam eden olaylar nedeniyle düğünü Suriye'de yapmak içime sinmedi. Mahallende ya da komşunda şehit varken düğün yapılamazdı. Suriye'de yaşayanlara Allah yardım etsin. Elimizden gelen bir şey yok, bol bol dua ediyoruz" diye konuştu.

'ARTIK İNEGÖLLÜ OLDUK'
Damadın kardeşi Ahmet Nahsen ise İnegöl'de kurdukları yeni hayatı şu sözlerle anlattı: "Savaş dolayısıyla abim Suriye'de kalamıyordu. Düğünü orada yapamadık. Çünkü elektrikler ve su kesik. Onun için düğünü İnegöl'de yapmayı tercih ettik. Halep'ten İnegöl'e kadar süren 18 saatlik yolun ardından abim ve yengem İnegöl'e geldi. Akrabalarımız da düğüne geldi. Biz artık İnegöllü olduk."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye'den kaçtılar Bursa'da evlendiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN