Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kanser taramalarında Bursa zirveye oturdu

Giriş Tarihi: 15.9.2013

Kanser Daire Başkanlığı'na bağlı periyodik değerlendirme yapan KETEM'ler arasında Bursa, meme ve serviks taramalarında ilk sıradaki yernii aldı

Ulusal Kanser Tarama Standartları doğrultusunda halka ücretsiz kanser tarama hizmeti sunan merkezler yoğun talep görüyor. Kanser Daire Başkanlığı tarafından periyodik değerlendirmeler yapılan KETEM'ler arasında başarılı iller sıralandı. Meme ve serviks kanseri taramalarında Bursa birinci sırada yer aldı.

TEK ÇARESİ ERKEN TANI

Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanlığı tarafından yapılan değerlendirme sonucu birinci sırada yer alan Bursa'da başarılı çalışmaları tespit edilen aile hekimleri için tören düzenlendi. Ocak-Haziran 2013 dönemi bölgesine davet mektubu dağıtarak ilgili birime gerekli geri bildirimi yapan aile hekimlerine teşekkür eden Bursa İl Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Resul Özbek, kanserde erken teşhisin hayat kurtardığını belirterek, "Bursa'da geçmişten bu güne kadar yapılan çalışmalarda halkın önce erken teşhis konusunda aydınlatıldığını daha sonra ise Döne Ocak Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)'ne vatandaşların davet edilerek söz konusu testlerin yapılması sağlanmıştır" şeklinde konuştu.

YAYGIN KORUYUCU HİZMET

Alınan sonucun Sağlık Bakanlığı tarafından tespit edildiğini hatırlatan Özbek, "Yoğun şekilde vatandaşlarımızı eğitici çalışmalarımız bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada devam edecektir. Halkımızla iç içe çalışan aile hekimlerimizin yoğun mesailerine rağmen kanser konusunda da duyarlı olmaları ve vatandaşlarımızı KETEM'e test yaptırmaları doğrultusunda bilgilendirmeleri başarının artmasında önemli bir paya vesile olmuştur" dedi. Müdürlük olarak merkez ilçeler haricinde diğer ilçe belediye başkanlıkları ile protokoller yaptıklarını söyleyen Özbek, "Böylece uzak mesafelerde oturan vatandaşlarımızın KETEM'e gelmelerini kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Amacımız vatandaşımızın sağlığını koruyucu hizmetleri daha geniş kitlelere ulaştırmak. Bu anlamda emeği geçen bütün arkadaşlarımızı kutluyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanser taramalarında Bursa zirveye oturdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN