Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güvenle bas pedala!

Trafik denetimleri yapıp, bisiklet kullanımını özendirmesi planlanan bisikletli polisler "Güvenle bas pedala, beyaz kırlangıçlar yanında" sloganıyla Nilüfer sokaklarını daha güvenli bir hale getirecek

Giriş Tarihi: 20.9.2013
Nilüfer Belediyesi ile Bursa İl Emniyet Müdürlüğü'nün ortaklaşa hazırladığı 'Beyaz Kırlangıçlar' adı verilen bisikletli polis uygulaması resmen başladı. Törene Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya, CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Özgür Şahin, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

BİSİKLET DEVRİ

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, yaptığı konuşmada projenin uygulamasına büyük destek sağlayan Emniyet Müdürlüğü yöneticilerine teşekkür etti. Bisikletli polislerin ilk etapta 100'üncü Yıl, Ertuğrulkent, Altınşehir, Ataevler ve Fatih Sultan Mehmet Bulvarı civarında görev yapacağını söyleyen Bozbey, uygulamanın daha sonra tüm Nilüfer'e yayılacağını ifade etti. Bozbey, bisikletli polis uygulaması için şöyle konuştu: "Projenin pek çok anlamı ve hedefi var. Bu süreçte projemiz, polis vatandaş ilişkisine önemli bir katkı sağlayacağı için büyük değer taşıyor. Yaşadığımız bu dönemde çevre sorunları da giderek artıyor. Hızlı nüfus artışı, bilinçsiz sanayileşme, düzensiz şehirleşme, doğal kaynakların bilinçsiz kullanılması gibi pek çok neden sayılabilir. İnsanın neden olduğu çevre kirlenmesinin en önemli nedenlerinden biri de ulaşım. Bisiklet ise en çevreci ulaşım aracı. Bisiklet kullanımının artması çevreye sunulacak katkılardan biri olacaktır. Nilüfer Belediyesi olarak bu bilinçle 85 kilometre bisiklet yolu yaptık."

İLK SÜRÜŞ BOZBEY'DEN
Bursa İl Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya da çevre sağlığının korunması açısından bisikleti tavsiye ettiklerini belirterek, bu konudaki çalışmalarını sürdüreceklerini kaydetti. Bisikletli polisin görevi hakkında da bilgi veren Kahya, uygulamanın ağırlıklı olarak okul önlerinde olacağını, bununla birlikte her türlü denetimin de sağlanacağını söyledi. Konuşmaların ardından bisikletli polisler resmi olarak hizmete başladı. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ile Bursa İl Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya da kısa süre bisiklete binerek uygulamaya tanıklık etti. Bisikletli polisin tasarım ve araç gereçlerini de Nilüfer Belediyesi üstlendi. İlk etapta 15 personelin görev yapacağı uygulamada polisler, Nilüfer Belediyesi'nin yaptırdığı 85 kilometrelik mavi çizgili bisiklet yollarını kullanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güvenle bas pedala!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN