Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmit'te atık yağlar toplanıyor

İzmit Belediyesi atık yağ toplama kampanyasını kentin dört bir yanında sürdürüyor. Ayda ortalama 10 ton atık yağ toplayan belediye, bu alanda vatandaşların işini kolaylaştırıcı çalışmalar da yapıyor.

Giriş Tarihi: 20.9.2013 12:53
Belediyenin Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü'nce güvenlikli sitelere Bayton adı verilen bitkisel atık yağ toplama bidonları konuluyor. Şimdiye kadar 20 ayrı noktaya 40 adet bayton koyan İzmit Belediyesi, son olarak Kent Konut 1.Etap'a da 10 adet atık yağ bidonu bıraktı. Vatandaşlar, evlerinde kullandıkları atık yağları lavabo yerine bu bidonlara bırakarak çevrenin korunmasına da katkı sağlamış olacaklar.

Baytonlar sayesinde yılda 1500 litre atık yağın toplandığını öğrenildi. İzmit Belediyesi'nin 700'den fazla iş yeri ile atık yağ toplama anlaşması bulunuyor. Ekipler, lokanta, restorant gibi işletmelerdeki atık yağları toplayarak bunu biodizele dönüştürüyor. Ayrıca, belediyenin evlerden de atık yağ toplama çalışması bulunuyor. Evlerden ayda bir tona yakın atık yağın toplandığı öğrenildi.
Türkiye'de atık yağların ancak yüzde 17'sinin toplanıp geri dönüşümünün sağlandığı, gelişmiş Avrupa ülkelerinde ise bu oranın yüzde 70 olduğu kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmit'te atık yağlar toplanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN