Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Siyah incire 'pehlivanlı' festival

Osmangazi'de düzenlenen 'Bursa Siyah İncir Festivali' renkli görüntülere sahne oldu. 'En güzel incir'in seçildiği festivalde, er meydanına çıkan güreşçiler 'Baş' kategorisi için ter döktü

Giriş Tarihi: 20.9.2013
Vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gören 'Bursa Siyah İncir Festivali'ne Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, AK Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın, AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk ve Osmangazi Belediyesi'nden bürokratlar katıldı. Üretici köylerin çoğunun Osmangazi'de yer aldığını ifade eden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, "Bu festivali daha genişlettik ve Uluslararası Bursa İncir Festivali dedik. Yöneticilerimiz Avrupa'ya gitti incirimizin tanıtımıyla ilgili çalışmalar yürüttü. Bu sene incir fiyatlarında düşme olduğunu biliyoruz bunun kendi içinde nedenleri olabilir, Milletvekili yıllarımda hatırlıyorum Çağlayan'daki buzhane yapılmadan önce incir fiyatı 600 Liraydı buzhane yapıldıktan sonra incirin fiyatı 2600 liraya çıktı. Üretirci incirini sahiplenecek, bizler de üstümüze düşen görevi yapıp bu enfes meyveyi dünya ya tanıtacağız" dedi.

'İNCİRE SAHİP ÇIKALIM'

Tanıtım noktasında tüm üretici köylülerin ve firmaların birlik olması gerektiğine dikkati çeken Dündar, "Köylüsünden büyük işletmecisine kadar herkesin Bursa karasına sahip çıkması gerekiyor. Bizler belediye olarak elimizden gelen gayreti gösteriyoruz eğer üreticiler de aynı hassasiyeti gösterirlerse incirimiz lezzetiyle sınır ötesinde de adını duyuracak" diye konuştu.

EN GÜZEL İNCİR OVAAKÇA'NIN

Festival'de güreş ve köylülerin yetiştirdiği en güzel incir yarışması düzenlendi. İncir yarışmasında dereceye girenleri Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar açıkladı. 3 farklı kategoride değerlendirmeye alınan incirler, dış görüntüsü, iriliği, içinin güzelliği alanında değerlendirildi. Jüri üyelerinin birinciyi seçmekte zorlandığı incir yarışmasının birincisi Ovaakça köyünden Egemen Şen, ikinci Ahmet Turhan olurken, üçüncülüğü ise Salih Bayar aldı. Yağlı güreşte ise Baş kategorisinde Kocaeli'nden katılan Ali Rıza Kaya şampiyon oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Siyah incire 'pehlivanlı' festival
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN