Vali tarihi köyleri gezdi

Giriş Tarihi: 20.9.2013

Bursa Valisi Münir Karaloğlu, ilçelere yaptığı ziyaretlerin ardından kentteki köyleri dolaşmaya başladı. Karaloğlu, ilk köy ziyaretini 700 yıllık geçmişi olan Osmanlı köyü Cumalıkızık'a yaptı

Tarihi Cumalıkızık köyünde restorasyonu yapılan cami ve diğer yapıları inceleyen Vali Münir Karaloğlu köy müzesinin daha geniş bir yerde yapılmasını söyledi. Köye gelen yerli ve yabancı turistlerle bir süre sohbet eden Karaloğlu, Cumalıkızık Köyü Kadınları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği'ni de ziyaret ederek kendilerine her türlü desteği vereceklerini ancak buraya gelen vatandaşlara doğal gıdalar satmaktan vazgeçmemeleri gerektiğini söyledi. Cumalıkızık köyünden ayrılarak Hamamlı Kızık köyüne geçen Karaloğlu, Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen tarihi hamamı gezdikten sonra köy kahvesinde vatandaşlarla bir süre sohbet etti. Saitabat köyünde bulunan Saitabat Kadınları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğini de gezen Karaloğlu, Dernek Başkanı Sermin Cakalıoğlu'ndan bilgi aldı. Derneğin fiziki şartlarını ve hizmetlerini çok beğenen Karaloğlu, "Bu derneği, bütün köy kadın derneklerimize örnek göstermeliyiz" dedi. Saitabat köyünün üst kısmında Bungalov evleri yapılacak bölgede incelemelerde bulunan Vali Münir Karaloğlu, Orman Bölge Müdürü'nden konuyla ilgili bilgi aldı. Vali Karaloğlu köyün meşhur şelalesinin suyunun kesildiğini görünce çok üzüldüğünü ifade ederek, "Keşke bu şelaleyi yaz kış akıtabilsek de buraya gelen vatandaşlarımız bu güzelliğe hep şahit olsalar" dedi.

'OTELLER BÖLGESİNE YOL'
Bursa'nın özellikle dağ köylerinin cennet gibi olduğunu ifade eden Karaloğlu, "Bu köylerde yaşayan insanlar kolay kolay ölmez köyünüzün kıymetini bilin" dedi. Vatandaşlar da özellikle dağ köylerinde yetişen çilek, ahududu ve böğürtlen gibi meyveleri doğal olarak ürettiklerini belirtti. Alaçam'da yapılacak kayak tesislerinin yerini de inceleyen Karaloğlu, günü birlik tesislerin zirvede, otellerin ise eski Ankara Yolu'nda Alaçam yol ayrımı civarında yapılması gerektiğini söyledi. Ayrıca buradan oteller bölgesine yol açılması gerektiğini ifade etti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vali tarihi köyleri gezdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN