Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bursalı gemiciye kurbanlı karşılama

Yemen'deki Hudeyde Limanı'nda 'silah kaçakçılığı' iddiasıyla tutulan 8 mürettebattan 6'sı serbest kaldı. Ailesine kavuşan Bursalı Rıfat Demirci, evinde kurban kesilerek karşılandı

Giriş Tarihi: 29.9.2013
Yemen'de Hudeyde Limanı'nda üç aya yakın süredir 'silah kaçakçılığı' iddiasıyla tutulan Sargem Denizciliğe ait Comoros bandıralı Türk gemisi Svetla'da görev yapan 8 mürettebattan 6'sı serbest bırakıldı. Serbest bırakılanlar arasında bulunan Bursalı Rıfat Demirci, Yenişehir'deki evinde ailesi tarafından kurban kesilerek karşılandı. Geçtiğimiz 6 Temmuz'da kaçak silah suçlamasıyla Hudeyde Limanı'na çekilen gemide bulunan Demirci, gemide yağcı olarak görev yaptığını belirterek, Dışişleri Bakanlığı ile Sargem Denizcilik'in girişimleri sonucu arkadaşlarıyla birlikte Türkiye'ye geldiğini ancak geminin birinci ve ikinci kaptanının halen Yemen'de tutulduğunu söyledi. Artık Türkiye'ye hiç dönemeyeceğini düşünmeye başladığını söyleyen Dekirci, "Çok zor günler geçirdik. aç ve susuz kaldığımız zamanlar oldu. Üzerimizde psikolojik baskı uyguladılar. Yemen'deki Türkiye Konsolosluğu ile şirketin girişimleri sonucu, iki kaptanın dışında 6 kişiyi serbest bıraktılar. Kızım Eylül Su'yu, eşimi ve ailemi çok özlemiştim. Kâbus gibi 88 gün geçirdim" dedi.

KIZI İLK KEZ 'BABA' DEDİ

Rıfat Demirci'nin, Bursa'nın Yenişehir İlçesi Kurtuluş Mahallesi'nde oturan eşi Hanife, babası Dursun ve annesi Aynur Demirci ise gelişmeleri korku ve endişeli geçen 3 ayın geride kalmasından dolayı çok mutlu olduklarını söyledi. Evinin önünde kurban kesilerek karşılanan Rıfat Demirci 8 aylık iken bıraktığı, 1 yaşına giren ve yeni yeni 'baba' diyen kızı Eylül Su'yu öpüp kokladı, ailesiyle hasret giderdi. Yemen'de kabus dolu 88 gün geçirdiklerini belirten Rıfat Demirci yaşadıklarını şöyle anlattı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursalı gemiciye kurbanlı karşılama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN