Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Longozun yeni ev sahipleri

Giriş Tarihi: 29.9.2013

Doğal oluşumu ve zengin canlı çeşitliliğiyle dünyanın ender ormanlarından biri olan Karacabey Longoz Ormanı'nda Ak Kuyruklu Kartal ve Kıyı Çamurçuluğu keşfedildi

Karacabey Longoz Ormanı, son günlerde kaydedilen yeni önemli kuş türleriyle değerini hızla artırıyor. Son olarak hafta sonu görülen Ak Kuyruklu Kartal ile Kıyı Çamurçulluğu özellikle kuş bilimcileri ve doğa fotoğrafçılarının dikkatini çekiyor. Bölgede çektiği fotoğraflarla Karacabey Longoz Ormanı ve Dalyan Gölü'nü kamuoyuna tanıtmayı hedefleyen Alper Tüydeş, hafta sonu gerçekleştirdiği kuş gözleminde bölge için önemli iki türü görüntülemeyi başardı. Bir yılı aşkın bir sürede Karacabey'de 212 farklı kuş türü tespit ettiğini dile getiren Tüydeş, bu türlerin içinde nadir görülen kuşların da olduğunu ve Karacabey'de bu kuşların yaşam alanları hakkında bir çalışma yapılarak daha hassas davranılması gerektiğini vurguladı.

AVRUPA'NIN EN YIRTICISI

Tüydeş "Karacabey Longozu'nda daha önceden Benekli Bülbül, Sürmeli Kervan Çulluğu, Mahmuzlu Kızkuşu, Hazar Sumrusu ve Kızıl Kumkuşu gibi önemli türlerin kaydı alındı. Artık Bursa'nın kuş bahçesi olarak anılmaya başlanan Karacabey, son olarak kaydedilen Ak Kuyruklu Kartal ve Kıyı Çamurçulluğu ile daha da ünlenecek" dedi. Çektiği kuş fotoğraflarının dünyadaki doğa fotoğrafçıları tarafından ilgiyle takip edildiğini belirten Tüydeş, Ak Kuyruklu Kartal'ın Avrupa'nın en iri yırtıcısı olduğunu, Kıyı Çamurçulluğu'nun ise uzun göç yollarını katetmesiyle bilindiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Longozun yeni ev sahipleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN