Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Okullar açıldı çocukların hastalık vakti başladı

Çocuklar kreşe başlayana dek ev ortamında sık hastalanmıyor. Okul ve kreşlerin açılmasıyla hastalıklar da mesaiye başlıyor. Yapılması gerekenleri Uzman Dr. Karakaşlılar anlattı

Giriş Tarihi: 29.9.2013
Sonbahar ve yaklaşan kış ayı ile birlikte toplu yaşanan yerlerde damlacık yolu ile yayılan ve solunum yollarına yerleşen virüslerin yol açtığı enfeksiyonların ortaya çıkmasında artış görülüyor. Acıbadem Bursa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Sabahat Karakaşlılar, okul döneminde sık görülen hastalıklar ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.
Çocuk ilkokula başlarken mutlaka bir kontrolden geçmesi gerekiyor mu?
İlkokula başlarken kontroller önemli. Çünkü çocuk okuma- yazma öğrenmeye başlıyor. O dönemde bütün fonksiyonlarının iyi olması gerekiyor. Mutlaka kan tahlili yapıyoruz. "Anemisi var mı?" diye bakıyoruz. Çünkü anemisi varsa çocuğun öğrenme yeteneği etkileniyor. Görme bozukluğu varsa tahtayı göremiyor ve yine öğrenme yetisi düşüyor. Eğer çocuğun işitmesi ile ilgili en ufak bir şüphe varsa mutlaka kulak burun boğaz uzmanı tarafından muayene edilerek işitme testlerinin yapılması gerekiyor.
Çocukların okul çağında karşılaşabileceği hastalıklar hangileridir?
Bu dönemde idrar yolu enfeksiyonları sık görülebiliyor. Tuvalet temizliği konusunda çocuklar çok becerikli olamıyorlar ve bu nedenle de idrar yolu enfeksiyonları görülüyor. Toplu yaşanılan alanlarda, toplu kullanılan tuvaletlerde, el yıkanmasına da dikkat edilmezse paraziter hastalıklar görülebiliyor. Üst solunum yolu hastalıkları da sıklıkla karşımıza çıkıyor.
Ebeveynler nasıl önlemler almalı?
Öncelikle çocukların kreş öncesi döneme ya da ilkokul öncesi döneme kadar aşılarının yapılması gerekiyor. Kreşe ya da okula başlayacak çocukların öncelikle ayrıntılı bir fizik muayeneden geçmelerinde yarar var. Çocuğun psikolojik olarak okula uygun olup olmadığını, hangi çocuğun hangi okula uygun olduğunu değerlendirmek gerekiyor. Bunu da tabi çocuk gelişim uzmanları pedagoglar yapıyor. "Hiperaktivitesi var mıdır?" "Konsantrasyon eksikliği var mıdır?" Çünkü bunlar çocukların arkadaş grubuna adaptasyonlarını engelleyen durumlar.
Eğer çocuk okula gitmeyi kabul etmiyorsa, ne yapılmalı?
Profesyonel destek alındığı halde çocuk okula gitmek istemiyorsa okul öncesinde çocuğa okulu anlatan materyaller, kalem, defter, kitap almak veya okula giden öğrencilerle bir arada bulundurmak gerekiyor. Okulu sevdirmeye çalışmak da önemli. Bir süre öncesinde okulu gezdirmek, öğretmenlerle tanıştırmak faydalı olabiliyor. Bunu tatlı dille, alıştırarak yapmak gerekiyor.

ÖĞRENCİLER SAĞLIK KONTROLÜNDEN GEÇTİ
Bursa'da Doruk Sağlık Grubu, Osmangazi İlçe Milli Eğitim işbirliğinde, Çaybaşı İlköğretim Okulu öğrencilerinin ihtiyaçlarına yönelik yardımda bulundu. Taşımalı sistemle eğitim verilen okulun öğrencileri sağlık kontrolünden geçirilirken, aynı zamanda ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere okula kırtasiye yardımı yapıldı. Ayrıca, okulun bilgisayar ihtiyacı da giderildi. Doruk Sağlık Grubu Halkla İlişkiler Sorumlusu Bahadır Öztabak, toplumsal sorumluluklarının gereğini yapmayı sürdüreceklerini söyledi.

BURSA'YA 800 YATAKLI HASTANE
AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın, Bursa'nın kalbine 800 yataklı yeni bir hastane yapılacağını, Çekirge Devlet, çocuk ve doğum hastanelerinin de buraya toplanacağını söyledi. İl Başkanı Sedat Yalçın, Bursa Kent Ekonomileri Forumu sonuç bildirgesiyle ilgili basın toplantısı düzenledi. İl binasında toplantıda Bursalılara müjde veren Yalçın, "Şehir hastanesinden sonra stadyumun karşısındaki bölgenin Sağlık Bakanlığı'na tahsis işi tamamlandı. Bursa'ya 700-800 yataklı yeni bir hastane yapılacak. Çekirge Devlet Hastanesi, Kükürtlü'de bulunan Çocuk Hastanesi ve Doğum Hastanesi kaldırılacak. Hepsinin içinde olduğu, belki başka bölümlerin de ekleneceği modern bir hastane yapılacak. Bu hastane Bursa'nın tam kalbine yapılacak" dedi.


BURSA'DA SAĞLIĞINA KAVUŞTU
LİBYA'DA gittiği hastanelerde ön tanısı konulan ancak ameliyat edilemeyen, kalp şikâyetinin tedavisi için Bursa'ya gelen Abdullah NabruukKh'un, Medikal Park Bursa Hastanesi'nde kardiyoloji bölümünde tetkikleri yapıldı. Uz. Dr. Hakan Özkan tarafından hastanın kalp sol karıncığında yırtık ve kanın yalancı bir odacıkta birikmesi tanısı konuldu ve NabruukKh'nin acil ameliyat önerildi. Bu tanın ardından 71 yaşındaki NabruukKh, Medikal Park Bursa Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü Başkanı Doç. Dr. Osman Tiryakioğlu tarafından başarılı bir ameliyat uygulandı. Doç. Dr. Tiryakioğlu, bu tür hastalıkların günümüzde daha az gözlendiğini ve genelde ölümle sonuçlandığını söyledi. Tiryakioğlu, "Özellikle ameliyat planlamasının iyi yapılması kardiyoloji ve kalp damar cerrahisi ekiplerinin uyum içinde çalışması bu tarz operasyonlar için çok önemli" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Okullar açıldı çocukların hastalık vakti başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN