Marmara Denizi'nde palamut azaldı

Giriş Tarihi: 3.10.2013 11:06

Bandırma Balık Hali'ne getirilen palamut sayısında, geçen ay, 2012 yılının aynı dönemine göre yüzde 82 azalma görüldü.

Marmara Denizi'nde palamut popülasyonunun azalması nedeniyle Bandırma Balık Hali'ne getirilen bu balık çeşidinin miktarı, geçen ay, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 82 geriledi. Balık ihracatı ve ithalatı yapan Bandırma ilçesinde kurulu bir firmanın sahibi Osman Kocaman, AA muhabirine, bu yıl palamuta hasret kalındığını söyledi.

Karadeniz'den gelen palamutun, bu sene Ege Denizi ve Akdeniz'e erken göç ettiği bilgisini veren Kocaman, şöyle devam etti: "Bu durum, denizlerdeki avlanma yasaklarının bir kez daha gözden geçirilmesi gerektiği gerçeğini ortaya koydu. Bu yıl avlanma yasakları 1 Eylül yerine 15 Ağustos'ta bitmiş olsaydı, Marmara Denizi'nde palamut daha bol olabilirdi. Kısacası avlanma yasaklarının 3-4 yıllık yerine, esneklik gösterilip
o yılın ortam ve koşulları dikkate alınarak hazırlanması gerektiğini düşünüyorum."

Kocaman, geçen yıl Marmara Denizi'nde palamut bolluğu yaşandığını ve bunun fiyatlara yansıdığını anlattı. Geçen senenin eylül ayında Bandırma Balık Hali'ne 198 bin 900 çift palamut getirildiğini dile getiren Kocaman, "Bu yılın aynı ayında ise 35 bin 300 çift palamut getirildi" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Marmara Denizi'nde palamut azaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN