Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BM'yi hayran bırakan proje

Bursa'da köy kadınları tarafından oluşturulan 'Yüzde 100 Misia' adlı proje Birleşmiş Milletler ve Turizm Bakanlığı'nın Turizme Destek Fonu'ndan faydalanma hakkı kazandı

Giriş Tarihi: 4.10.2013
Bursa'da köy kadınları tarafından oluşturulan ve kaybolan ipek böcekçiliğini yeniden canlandırarak kadın istihdamını artırmayı hedefleyen 'Yüzde 100 Misia' adlı proje Birleşmiş Milletler ve Turizm Bakanlığı'nın Turizme Destek Fonu'ndan faydalanma hakkı kazandı. Nilüfer'deki Misi köyünde ikamet eden 44 kadın 2010'da bir araya gelerek Nilüfer Misi Köyü Kadınları Kültür ve Dayanışma Derneği'ni kurdu. Dernek üyeleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Kaklında Programı UNDP koordinasyonu ile yürütülen 'Gelecek Turizmde' projesi kapsamında başlatılan 'Sürdürülebilir Turizme Destek Fonu'ndan pay alabilmek için 'Yüzde 100 Misia' adlı proje oluşturdu. Proje, 252 proje arasından fonu kazanmaya hak kazanan 3 projeden biri oldu.

KÖY İÇİN DÖNÜM NOKTASI

Nilüfer Misi Köyü Kadınları Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Nagihan Dülger projenin Misi köyü için bir dönüm noktası olduğunu söyledi. Fondan ödenek gelir gelmez Nilüfer Belediyesi'nden tescilli 2 Misi Evi kiralayıp proje kapsamında kullanacaklarını anlatan Dülger şunları söyledi: "Koza Evi'nde açılacak restoran kadınlar tarafından işletilecek. İpek Evi'nde de ipekböcekçiliği üzerine atölyeler ve mağazalar açılacak. İpek Evi'nde kadınlar tarafından üretilen ürünler de satılacak. Proje sayesinde 10 yıl öncesine kadar köyün öncelikli geçim kaynaklarından olan ancak rekabete yenik düşen ipekböcekçiliğini yeniden canlandıracağız."

"MİSİ'NİN RUHUNU YAŞATMAK İSTİYORUZ"
Proje sayesinde doğup büyüdükleri Misi köyünü anne ve büyükannelerinden devraldıkları şekliyle koruyabileceklerine inandıklarını belirten dernek başkanı Nagihan Dülger, sözlerine şöyle devam etti: "Değerlerimizi ve güzelliklerimizi yitirmeden köyümüze gelecek konuklara Misi'nin ruhunu yaşatmayı hedefliyoruz. Bunları yaparken kadınlarımız başta olmak üzere tüm yerel halkın hem ekonomik hem de sosyal açıdan gelişmesini sağlayacağımıza inanıyoruz. Daha da önemlisi projemiz kapsamındaki işletme ve muhasebe eğitimleriyle kadınlarımıza iş planı yapma becerileri kazandırarak kendi iş kararlarını verebilme yetkinliği kazandıracağız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BM'yi hayran bırakan proje
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN