Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İznik'e 1 milyon TL'lik yatırım

Giriş Tarihi: 4.10.2013

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin İznik'teki içme suyu sıkıntısına köklü çözüm buldu. İlçeye açılan dev sondaj kuyusu yaklaşık 1 milyon TL'lik yatırımla hizmete açıldı

Büyükşehir, İznik'teki hizmet halkalarına bir yenisini daha ekledi. Daha önce ilçe merkezindeki Bal-Göç binasını, Elbeyli Beldesi ve Tacir Köyü meydan düzenlemeleri ile Boyalıca Beldesi'ndeki sosyal tesislerinin yapımına katkı veren Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Boyalıca Beldesi'nin en önemli sorunlarından biri olan içme suyuna köklü bir çözüm getirdi. Daha önce 180 metreküp olan su deposu yerine bin metreküplük su deposu yapan Büyükşehir Belediyesi, yeni sondaj kuyusu açıp, bin 500 metrelik tahliye hattı döşedi. Beldenin içme suyu sorununu ortadan kaldıran yaklaşık 1 milyon TL'lik yatırımın açılış törenine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Milletvekilleri İsmet Su, Hüseyin Şahin ve İsmail Aydın, İznik Belediye Başkanı Kadri Eryılmaz, Boyalıca Belde Belediye Başkanı Ali Çil ile çok sayıda davetli katıldı.

ÇÖZÜMÜN ADRESİ OLACAĞIZ
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de yerel seçimlerden sonra yürürlüğe girecek olan Büyükşehir Yasası'nın önemine vurgu yaptı. Geçmişte kaynakların yanlış kullanıldığını, hizmet öncelikli değil, siyaset öncelikli çalışmalar yapıldığına dikkat çeken Çelik, "Bir köye 2 kilometrelik bir yol yapılacak. En az yolun uzunluğu kadar evrak toplamanız gerekiyordu. Kaymakamlığa yazı yazıyorsunuz, oradan valiliğe, oradan tarım bakanlığı ve ilgili bakanlıklara. Sonra yazı aynı şekilde geri dönüyor ve hem zaman kaybı yaşanıyor hem de yolun uzunluğu kadar evrak toplanıyordu. Bu bir nebze ortadan kaldırıldı. Bazı kurumlar yerelleştirildi ve İl Özel İdaresi'ne yetkiler verildi. Şimdi ise Büyükşehir Belediyelerine veriliyor. Tabi bu öyle hemen gerçekleşmedi. İstanbul ve Kocaeli'nde 4-5 yıl denendi. Gördük ki oralarda hem kaynak israfı ortadan kalktı hem de en ücra köyler bile hizmetle buluştu" diye konuştu.

YATIRIMLAR DEVAM EDECEK
Yerel seçimlerden sonra İznik'in de Büyükşehir sınırlarında olacağını belirten Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, "Tarımsal kalkınmadan İznik Gölü'nün kirlilikten arınmasına, arıtma tesislerinin kurulmasından İznik'in müze kent olmasına kadar tüm büyük yatırımları hemen başlatacağız. Bunlar büyük bütçeli kuruluşların işi. Zaman kaybetmeden İznik'in her alanda kalkınmasına öncülük edeceğiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İznik'e 1 milyon TL'lik yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN