Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İznik 'antik kenti'ni arıyor

Giriş Tarihi: 6.10.2013

Birçok uygarlığa ev sahipliği yapan İznik'in arkeolojik envanteri çıkarılıyor. İlçedeki tüm kültürel değerler kayıt altına alınacak

İznik'te devam eden arkeolojik çalışmalarla antik 'Nicea' kentinin mahalle ve sokak düzeni ortaya çıkarılacak. Uludağ Üniversitesi öncülüğünde İznik Belediyesi'nin sponsor olduğu çalışma Prof. Dr Mustafa Şahin başkanlığında arkeojik envanter çalışmalarına yenidenin başlandı. Almanya Kiel Christian- Albert Üniversitesi ile Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği'nden 20 kişilik örenci ve öğretim üyesinden oluşan grubun yürüttüğü çalışmalarda başta sur içindeki boş alanlarda tarama yapılacak. Kazılarda toprak altındaki yapı kalıntıları, ileri teknoloji araçlar kullanılarak ortaya çıkarılacak. Projenin genel amacı ise İznik'teki Eski Cadde sistemini algılamak ve kapıların dış kısımlarında önceden yerleşim olup olmadığının araştırılması olarak belirtildi.

3 AYDA TAMAMLANACAK
Proje ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr Mustafa Şahin, antik Nicea kenti kalıntılarının ortaya çıkarılması ile ilgili çalışmalarının devam ettiğini belirti. Prof. Şahin, "Bu çalışmalardan alınan donelerin işlenmesi ve kullanılabilmesi için yaklaşık 3 ay gibi bir zamana ihtiyaç var. Öğretim görevlileri ve öğrencilerle birlikte gerçekleştirilen bu çalışmalar, İznik'in tarihi yapısı üzerinde önemli bir sayfa açacaktır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İznik 'antik kenti'ni arıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN