Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yargı Kampusu'nda sona gelindi

Bursa'da 3 yıldır yapılması gündemde olan yeni adliye binasının temelinin atılmasına sayılı günler kaldı. Türkiye'nin ve Avrupa'nın ilki olma özelliği taşıyan 'Yargı Kampusu' 10 adliye binasını bünyesinde barındıracak, vatandaşın işi kolaylaşacak

Giriş Tarihi: 6.10.2013
Adliye binasını oluşturan birinci etabın projesi Adalet Bakanlığı'na sunuldu. İhale sürecinin ardından ocak ayında birinci etabın temelinin atılması hedefleniyor. Sosyal tesislerin yer aldığı ikinci etabın projesi ise kasımda tamamlanıp bakanlığa sunulacak. İhale sürecinin ardından nisanda ikinci etabında temeli atılacak. Yeni adliye binasının 2 yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor.

BAŞSAVCI YILMAZ TANITTI

BUTTİM'in yanında bulunan 127 bin metrekarelik alana inşa edilecek olan Bursa Adliyesi için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Namık Yılmaz, Türkiye'deki diğer adliye binalarının aksine 10 farklı binanın yer aldığı "Yargı Kampusu'nu SABAH BURSA'ya anlattı. Yılmaz "Yeni adliye binasının projesi iki etaptan oluşacak. Birinci etap projemiz istinat bölge dediğimiz adliye binasından oluşuyor. Birinci etabın proje çalışmaları tamamlandı ve bakanlığa sunuldu. Birinci etabın uygulama projesi ise 40-45 gün içerisinde bitirilip bakanlığa teslim edilecek. Ardından ihale süreci başlayacak. Sosyal tesisler ve adliye içerisinde yer alan diğer bölümlerin yer aldığı ikinci etap projemiz ise son aşamaya geldi. İkinci etap projesini nisanda ihaleye çıkacak ve temeli atılacak şekilde hazır etmeye çalışıyoruz" dedi. Türkiye'de kamu binalarının hep benzer yaklaşım, mantık ve çözümlerle yapılmasının getirdiği sorunları gördükleri için yeni adliye binasını 'Yargı Kampusu' şeklinde projelendirdiklerini ifade eden Yılmaz şöyle devam etti: "Şu an Türkiye'deki adliye sarayları tek bir binadan oluşuyor. Tek bir binadan oluşan adliye binaları kullanış açısından çok elverişli değil. Bu nedenle adliye içerisinde yer alan bölümlerin ayrı binalarda olmasını ön gördük. Halkımıza daha iyi fiziki ortamlarda nasıl daha iyi hizmet sağlarız diye düşünürken, Türkiye'de ve Avrupa'da bir ilk olan 'Yargı Kampusu' projesini ele aldık. Bütün binalarımız tek bir kütle halinde olmaktansa halkımızın çalışanların girdiğinde huzur duyacağı, işlemlerini en iyi şekilde yapıp binadan ayrılacağı bir yapı oluşturuyoruz. Bunun Türkiye'de ve Avrupa'da ilk olduğunu düşünüyoruz."

"BURSA'YA 50 YIL HİZMET EDECEK"
Yeni adliye binasının dış görünüşünün güzel olmasından ziyade, bina içindeki kullanış şeklinin vatandaşlar için uygun olmasına dikkat ettiklerini belirten Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Namık Yılmaz "Cumhuriyet Başsavcılığı, hukuk mahkemeleri, ceza mahkemeleri, icra müdürlükleri, bölge adliye mahkemeleri (istinaf), bölge idari mahkemesi ayrı ayrı binalarda hizmet verecek. Böylece vatandaş, kampusa geldiği zaman yargıyla ilgili bütün hizmetlere aynı alanda kavuşabilecek. Bugünkü adliye sarayından 15 bin kişi yararlanırken yeni yargı kampusundan 50-60 bin kişi faydalanacak. Ayrıca yeni adliye binası Bursa'ya en az 50 yıl hizmet edecektir" görüşünü dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yargı Kampusu'nda sona gelindi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN