Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Havluda liderlik Denizli'nin oldu

Bursa'da havluculuk alanında faaliyet gösteren firmalar, sektördeki ilerlemeler ile teknolojik gelişmelerin gerisinde kalınca liderliği Denizli'ye kaptırdı

Giriş Tarihi: 20.10.2013
Bursalı Havlu Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Bursalı, kentte havluculuk alanında faaliyet gösteren firmaların 'Havlu Krallığı'nı Denizli'ye kaptırdığını söyledi. Sermaye birikimi ve yeni teknolojiye birçok üreticinin geçemediğini açıklayan Bursalı "Bu yüzden Bursalılar sınıfta kaldı. Bursa'da bir elin parmakları kadar firma bu geçişi yapabildi. Denizli'de insanlar, sermaye birikimlerini kullandı ve yeni teknolojiyi yakaladılar. Bir iş nerede yapılıyorsa oranın ile ismi anılıyor. Artık 'Havlu Bursa'dadır' özelliğini kaybettik" dedi. Havlu ve bornoz üretimi yapan ve ürünlerinin yüzde 99'unu ihraç eden Bursalı Havlu Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Bursalı, firmanın hedefleri ve sektördeki gelişmeler ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sektöre 1980'li yıllarda 25 kişi ile 1500 metrekare alanda girdiklerini hatırlatan Bursalı, şimdi Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi'nde (DOSAB) 35 bin metrekare alanda 400 kişiye istihdam sağlayan bir yapıya ulaştıklarını ifade etti. Önümüzdeki yıl Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarına ağırlık vereceklerini dile getiren Bursalı, yıl başı itibariyle çalışan sayılarını da 500'e çıkaracaklarını açıkladı. Avrupa ülkeleri, ABD ve Rusya'ya ihracat yaptıklarını dile getiren Bursalı, aynı zamanda kendi markaları ile Rusya'da üretim yaptıklarını da söyledi. Yıl sonuna kadar 35 milyon dolar ciroya ulaşacakların açıklayan Bursalı, "Miktar olarak yıllık 4 bin 500-5 bin ton havlu, bornoz ve plaj havlusu ihraç ediyoruz. Birkaç sene hızlı büyüdük, yatırımlar yaptık. Önümüzdeki yıl büyümeden ziyade kârlılığı arttırmayı hedefliyoruz. Kârlılığımızı artıracak yeni müşteri gruplarına yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz" diye konuştu.

'BURSA SINIFTA KALDI'
Geçen yıllarda havlu denince akla Bursa'nın geldiğini ama zaman içinde bu özelliğin yitirildiğine dikkat çeken Bursalı şöyle konuştu: "1980'li yıllardan sonra değişim oldu. Havlu denince akla Denizli gelmeye başladı. 80'li yılların ortalarına doğru dünya ve Türkiye'deki havlu sektöründeki teknolojik değişim, otomasyon, daha süratli, daha verimli tezgâhlar ve daha pahalı tesisler ortaya çıkmaya başladı. Bursa havlucusu bu sıçramayı gösteremedi. Bunun iki temel sebebi vardı. Birincisi sermaye birikimi, ikincisi ise yeni teknolojiyi çalıştırabilecek bilgi birikimi yoktu. Bunlardan dolayı Bursa havlu üreticisi sınıfta kaldı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havluda liderlik Denizli'nin oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN